luni, 6 februarie 2012

Tenismenul Marius Copil finalist la turneul challenger de la Kazan (Rusia)

La Kazan, in Rusia, la turneul challenger cu premii totale in valoare de 75.000 $, Romania a fost reprezentata de catre tenismenul Marius Copil. De mentionat este faptul ca tenismenul roman anul trecut isi adjudeca  la Kazan primul trofeu din cariera.Anul acesta, Copil (21 de ani,locul 224 ATP) a ajuns din nou pana in finala competitiei unde a pierdut la mare lupta cu scorul 6-7 (4), 6-7 (4) in fata estonianului Jurgen Zopp locul 148 în clasamentul ATP. Pentru calificarea in finala Copil a fost rasplatit cu un premiu de 6.000 de dolari.
In Antalya, la turneul challenger de la Kaya-Belek desfasurat pe zgura cu premii totale in valoare de 10.000 $ reprezentanta  Romaniei, Diana Enache (24 ani locul 385 WTA) favorita numarul 2 a competitiei a ajuns pana in semifinalele intrecerii unde a fost invinsa de catre olandeza Danielle Harmsen (fav.5) cu scorul de 7-5,6-2. In schimb in proba de dublu impreuna cu olandeza au ajuns in finala unde au intalnit perechea Kremen (Belarus), Mutaguchi (Japonia) de care au dispus cu scorul de 6-0,1-6, (10-6).
In Franta, la Grenoble, pe suprafata hard la turneul challenger cu premii in valoare totala de 25.000 $ reprezentanta  Romaniei, Laura Ioana Andrei (23 ani, locul 350 WTA) a fost eliminata in turul II de catre germanca Tatjana Malek cu scorul de 6-3,6-0.
La Palm Cost, in Florida (Statele Unite ale Americii)  la turneul challenger desfasurat pe zgura cu premii totale in valoare de 10.000 $ au participat Petru-Alexandru Luncanu, Gabriel Morar, Catalin Ionut Gard si Razvan Sabau.
Sabau (34 de ani, locul 434 ATP) si Gard (fav.8, 30 de ani, locul 512 ATP) au parasit intrecerea inca din primul tur iar Luncanu (22 de ani, locul 417 ATP) a fost eliminat in sferturile de finala de catre americanul Rhine Williams cu scorul de 6-2,7-5.
In schimb Gabriel Morar (fav.6, 30 de ani, locul 441 ATP)  a ajuns pana in semifinale unde a fost intrecut de catre invingatorul lui Luncanu, Rhine Williams cu scorul de 6-2,6-4.
In Germania, la Nussloch, pe carpeta, la turneul challenger desfasurat pe zgura cu premii totale in valoare de 10.000 $ reprezentantul  Romaniei, Andrei Daescu (23 ani, locul 742 ATP)) a ajuns pana in semifinale unde a fost eliminat de catre austriacul Philipp Oswald (fav.1) cu scorul de 7-5, 6-2.