joi, 2 februarie 2012

Luminita Piscoran locul 26, debutanta Ioana Florina Carstea penultima si Eva Tofalvi descalificata in proba de sprint 7,5 km de la Holmenkolen

Astazi, la Holmenkolen, in Norvegia, au debutat intrecerile etapei a-VII-a a Cupei Mondiale la biatlon cu intrecerile de sprint. La feminin Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Luminita Piscoran, Eva Tofalvi si debutanta in aceasta competitie Ioana Florina Cristea.
Prima reprezentanta a Romaniei in clasamentul final al probei de 7,5 km individual a fost braneanca Luminita Piscoran, in varsta de 22 de ani, legitimat la CSS Dinamo Brasov, pornit in cursa cu numarul 28 a terminat intrecerea pe locul 26 cu toate cele 10 tinte lovite si la o distanta de 2,1 minute de laureata probei germanca Magdalena Neuner.Locul ocupat la sfarsitul intrecerii i-au dus Luminitei inca 15 puncte in clasamentul probei unde cu un total de 21 de puncte se situeaza pe locul 54 iar in ierarhia generala a Cupei Mondiale cu punctele de astazi se gaseste pe locul 63.  Ca urmare a locului ocupat la sfarsitul intrecerii Piscoran va putea participa sambata in proba de urmarire 10 km.
Cea de-a doua biatlonista din Romania Ioana Florina Cristea  aflata la prima sa cursa in cadrul Cupei Mondiale, in varsta de 19 ani legitimata la Dinamo Rasnov, plecata in cursa cu pieptarul nr.55  a terminat  intrecerea pe locul 73 (din 74 de participante) dupa 27,18 minute si cu 4 ratari (una din pozitia culcat si 3 din pozitia in picioare).
Cea de-a treia reprezentanta  in competitie ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 33 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc plecata in cursa cu pieptarul numarul 3 a terminat intrecerea dupa 23,27 minute cu 0 tinte ratate dar a fost descalificata.
In clasamentul pe natiuni Romania se mentine pe locul 16 cu un total de 2530 puncte.