sâmbătă, 18 februarie 2012

In perioada 11-19 februarie, la Bogota, in Columbia, sub denumirea de "Copa BBVA Colsanitas", in complexul "Centro de Alto Rendimento Deportivo" pe zgura, se desfasoara in un turneu de tenis rezervat fetelor cu premii totale in valoare de 220.000 $.
Romania este reprezentata in acesta competitia de catre Edina Gallovits-Hall.

Gallovits in varsta de 27 ani, actualmente pe locul 128 in clasamentul WTA, a intlnit-o in sferturile de finala evoluat ale intrecerii pe reprezentanta gazdelor columbiana Mariana Duque Marino in varsta de 22 de ani actualmente pe locul 193 in ierarhia WTA Dupa un meci maraton care a durat 153 de minute victoria a revenit  Edinei in trei seturi cu scorul de 7-6 (7-3), 3-6, 6-2.
In semifinalele competitiei Gallovits o va intalni pe iberica Lara Arruabarrena Vecino.
Pentru accederea in acesta faza a turneului Edina Gallovits-Hallau si-a asigurat un cec in valoarea de 10.200 $ si 130 puncte WTA.