vineri, 27 mai 2011

Liga Europeana de volei feminin : Romania - Croatia 3-0 (25-12, 25-22, 25-14)

Astazi, la Constanta, in Sala Sporturilor din localitate, au debutat intrecerile din cadrul Grupei C a Ligii Europene la volei feminin. In fata a 400 de spectatori echipa nationala a Romaniei a primit replica reprezentativei Croatiei. Antrenorii Darko Zakoc si Constantin alexe au trimis in teren urmatoarea formula de echipa : Diana Neaga (coordonator), Alexandra Trica, Ioana Nemtanu, Alexandra Sobo (centru), Nneka Onyejekwe (centru), Adriana Stanciu si Nicoleta Manu (libero).
In primul set gazdele vor domina cu autoritate conducand cu 12-4, 16-9, 22-11 pentru ca sa-si adjudece setul dupa 19 minute cu scorul de 25-12.
Setul al doilea este mai echilibrat pana la al doilea time-out tehnic cand romancele conduc cu 16-14. Elevele lui Darko Zakoc se vor desprinde la 20-15 dar croatele se apropie la 20-19. Schimbarea coordonatoarei Diana Neaga cu Miclea a adus un plus de prospetime si limpezime Romania castigand si setul al doilea dupa 27 de minute cu scorul de 25-22.
In partialul al treilea care de altfel a fost si ultimul Zakoc si-a permis sa le trimite in teren pe Albu si Muresan in locul lui Stanciu si Sobo pentru a le odihni pe acestea in vederea meciului de maine. Scorul spune de la sine despre ceea ce s-a intalmpat in teren 8-1 pentru  Neaga & company dar croateel revin la 0-9 insa din nou jucatoarele noastre se desprind la 23-14 adjudecandu-si si setul al treilea cu scorul de 25-14 dupa 22 de minute.
Romania a reusit 8 puncte din serviciu, 36 pe atac dar si blocajul a adus 10 puncte necesare victoriei.
Maine incepand cu ora 18 se va disputa meciul cu numarul doi.
In deschiderea acestei partide a avut loc intalnirea de volei masculin dintre reprezentativele Romaniei si Slovaciei din cadrul Ligii Europene. Dupa 82 de minute de joc baietii lui Stelina Moculescu au obtinut victoria cu scorul de 3-0 (25-23, 25-20, 25-16). Maine baietii vor evolua in deschiderea partidei fetelor.