duminică, 21 februarie 2010

Jocurile Olimpice de iarna Vancouver 2010 - Katalin Kristo locul 24 in proba de short track 1.500 metri feminin

Ieri, la Jocurile Olimpice de iarna ce se desfasoara in Canada, la Vancouver, in patinoarul "Pacific Coloseum", in prezenta a 14.200 de spectatori s-au desfasurat intrecerile de short track 1.500 metri la feminin. Romania a fost reprezentata in aceasta intrecere de catre patinatoarea Katalin Kristo.

Cei 36 de patinatori inscrisi la starul intrecerii au fost impartiti in sase serii a cate sase sportivi dintre acestia urmand a se califica in faza urmatoare primii trei clasati. Sportiva noastra Katalin Kristo in varsta de 26 de ani, cu numarul de concurs 149 a facut parte din seria a cincea alaturi de sportive din Australia, Italia, Ungaria, Polonia si Japonia. Dupa parcurgerea celor 1.500 de metri Katalin a terminat seria pe locul 4 cu timpul de 2:36,022 minute fapt ce a insemnat ieserea acesteia din competitie. La finalul intrecerilor castigate de catre chinezoiaca Zhou Yang, Kristo a ocupat locul 24 la general din cele 36 de participante.
Medaliile de argint si bronz au revenit sportivelor sud-coreene Lee Eun-Byul si Park Seung-Hi.