sâmbătă, 20 februarie 2010

Jocurile Olimpice de iarna Vancouver 2010 - Maria Marinela Mazilu locul 19 in proba de skeleton

Ieri, au continuat intrecerilor Jocurilor Olimpice de iarna ce se desfasoara la Vancouver, in Whystler Sliding Centre cu o capacitate de 12.000 de spectatori gazduind intrecerea feminina de skeleton. Romaniaa fost reprezentata la aceasta competitie de catre Maria Marinela Mazilu.

Maria Marinela Mazilu mezina intrecerii in varsta de 18 ani, practicanta a atletismului, aflata la debutul sau intr-o competitie olimpica intrata in concurs cu numarul 20 a obtinut in prima mansa timpul de 57,10 secunde (locul 19) avand un start de 5,15 secunde (locul 16) si dezvoltand pe traseu o viteza de 131,1 km/h a terminat runda la 3,27 secunde in spatele liderului.
In mansa secunda sportive noastra a obtinut timpul de 57,03 secunde (locul 19) avand un start de 5,18 secunde (locul 16) si dezvoltand pe traseu o viteza de 132,6 km/h a terminat runda la 2,92 secunde in spatele liderului.
In mansa urmatoare romanca a obtinut timpul de 58,13 secunde (locul 19) avand un start de 5,18 secunde (locul 17) si dezvoltand pe traseu o viteza de 129,7 km/h a terminat runda la 4,46 secunde in spatele liderului.
In ultima mansa Mazilu a obtinut timpul de 57,65 secunde (locul 19) avand un start de 5,25secunde (locul 19) si dezvoltand pe traseu o viteza de 130,1 km/h a terminat runda la 3,83 secunde in spatele liderului.
Astfel, cu timpul total de 3:49,92 minute obtinut dupa cele 4 manse, Maria Marinela Mazilu a terminat intrecerea pe locul 19 (din 20 de participanti) la o distanta de 14,28 secunde de medalia de aur, medalie obtinuta de brtanica Amy Williams. Medalia de argint a fost acordata germancei Kerstin Szimkowiak iar medalia de bronz i-a revenit altei germance Anja Huber.