miercuri, 17 februarie 2010

Jocurile olimpice de iarna : Sanie - Una calda alta rece - Raluca Stramaturaru locul 21, Mihaela Chiras abandon

Ieri, in a patra zi a intrecerilor Jocurilor Olimpice de iarna ce se desfasoara la Vancouver in Canada, Whystler Olympic Park cu o capacitate de 12.000 de spectatori a gazduit intrecerea feminina de sanie. Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Raluca Stramuturaru si Mihaela Chiras.          Raluca  in varsta de 24 de ani, legitimata la CSO Sinaia, intrat in concurs cu pieptarul numarul 22 a obtinut urmatoarele rezultate in cele patru manse.                                                                     In prima mansa romanca a obtinut timpul de 42,475 secunde (locul 23) avand un start de 8,593 secunde (locul 19) si dezvoltand pe traseu o viteza de 129,7 km/h a terminat runda la 0,747 secunde in spatele liderului.                                      In mansa secunda saniera nostra a obtinut timpul de 42,198 secunde (locul 19) avand un start de 8,603 secunde (locul 20) si dezvoltand pe traseu o viteza de 132,2 km/h a terminat runda la 0,717 secunde in spatele liderului.                                                                                                                                                              In mansa urmatoare Raluca a obtinut timpul de 42,815 secunde (locul 25) avand un start de 8,631 secunde (locul 19) si dezvoltand pe traseu o viteza de 129,3 km/h a terminat runda la 1,149 secunde in spatele liderului.                                                                                                                                    In ultima mansa Stramutaru a obtinut timpul de 42,584 secunde (locul 17) avand un start de 8,631 secunde (locul 17) si dezvoltand pe traseu o viteza de 131,2 km/h a terminat runda la 0,967 secunde in spatele liderului.                                                                                                                                  Astfel, cu timpul total 2:50,072 obtinut dupa cele 4 manse Raluca Stramaturaru a terminat intrecerea pe locul 21 (din 29 de participanti) la o distanta de 3,548 secunde de medalia de aur, medalie obtinuta de catre germanca Tatjna Huefner. Medalia de argint a fost acordata austriecei Nina Reithmayer, iar medalia de bronz i-a revenit compatrioatei lui Huefner, Natalie Geisenberger.                                                                                                                                                Cea de a doua sportiva romanca prezenta in concurs Mihaela Chiras in varsta de 22 de ani a intrat in competitie cu numarul 25 de concurs.                                                                                                    In prima mansa Mihaela a obtinut timpul de 43,494 secunde (locul 28) avand un start de 8,692 secunde (locul 25) si dezvoltand pe traseu o viteza de 123,8 km/h a terminat runda la 1,766 secunde in spatele liderului.                                                                                                                                   Runda a doua a fost cu ghinion pentru ca dupa a avut un start  de 8,615 secunde (locul 21) nu a mai reusit sa termine mansa intre ultimul timp intermediar si sosire Mihaela abandonand ca urmare a unor manevre de directionare a saniei efectuate gresit.