duminică, 14 februarie 2010

Jocurile Olimpice de iarna Vancouver 2010 - Tofalvi locul 14 in proba de 7,5 km sprint din cadul biatlonului

Astazi, in prima zi a intrecerilor Jocurilor Olimpice de iarna ce se desfasoara la Vancouver in Canada, prima proba din cadrul intrecerilor de biatlon ce se desfasoara In Whystler Olympic Park si la care au asistat 12.000 de spectatori a fost cea de 7,5 km sprint feminin. Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de 4 sportive (Alexandra Stoian, Mihaela Purdea, Dana Plotogea si Eva Tofalvi).Prima romanca in clasamentul general a fost dupa cum era de asteptat Eva Tofalvi care plecata in cursa cu numarul de concurs 27 ciucanca a terminat intrecerea pe locul 14 cu toate cele 10 tinte sparte si la o distanta de 49,5 secunde de medaliata cu aur a acestei intreceri slovaca Anastasia Kuzmina. Pozitia ocupata in aceasta proba ii da dreptul Evei sa participe marti in cursa de urmarire 10 km. Cu punctul acumulat astazi zestrea Evei Tofalvi se mareste la 95 de puncte agonisite in intrecerile din cadrul Cupei Mondiale.

Bistriteanca Mihaela Purdea intrata in cursa cu pieptarul numarul 87 a terminat intrecerea pe locul 39 cu o singura tinta ratata din pozitia in picioare) si la o distanta de 1,56 minute de ocupanta primului loc. Astfel ca, locul ocupat in aceasta proba ii da dreptul sa participe in proba de urmarire. Iar cu cele doua puncte acumulate astazi Purdea a adunat 32 de puncte in competitiile Cupei Mondiale.Urmatoarea roma nca in clasamentul general a fost Dana Plotogea care intrata in cursa cu numarul 62 a terminat cursa pe locul 49 cu 2 tinte ratate ambele din pozitia in picioare avand 2,16 minute de intarziere de invingatoare. Acest loc ii permite ca sa alerge marti in proba de urmarire 10 km.Ultima romanca in clasamentul general a fost Alexandra Stoian care pornita devreme in cursa cu numarul de concurs 4 a terminat intrecerea pe locul 85 din 88 de atlete cu 4 tinte ratate (3 tinte ratate din pozitia culcat si una din pozitia in picioare) si la o distanta de 4,09 minute de castigatoarea cursei fapt ce nu-i permite ca marti sa ia starul in proba de urmarire.