sâmbătă, 10 martie 2012

Liga Nationala de handbal feminin : CSU Neptun Constanta - HCM Baia Mare 26-27 (12-14)

In cadrul etapei a-XIX-a Ligii Nationale de handbal feminin, sambata la Constanta, in Sala Sporturilor din localitate, echipa gazda CSU Neptun Constanta a primit replica maramuresencelor de la HCM Baia Mare.

Antrenorul principal al "sirenelor" Florentin Pera a trimis in teren urmatorul "7" : Mihaela Petrescu - Oana Cristea, Renta Ghionea, Alla Sheiko, Cristina Ruican , Andreea Enescu si Andreea Dincu.
"Sirenele " incep foate bine partida conducand cu 7-3 in minutul 12 dar dupa time-outul cerut de antrenorul maramuresencelor, Costica Bucevski, datele partidei se schimb, cev se rupe in jocul tomitanelor, si in minutul 22 asistam la trecere la conducere  oaspetelor cu scorul de 10-9. Baimarencele vor intr la pauza cu un avantaj de 2 goluri scor 14-12.
Repriza  a doua incepe in aceeasi nota ca finalul primei reprize avandu-le pe oaspete la carma partidei 17-15 in minutul 35. Tot acum consemnam si prima mingie parata de catre poarta gazdelor. Urmeaza o perioada de superioritate pentru gazde cre vor juca si 6 contra 4 fapt ce  dus la egalarea situatiei pe tabele de marcaj 18-18 (min.37). De aici pana in minutul 46  cand scorul este 23-23 se merge cap la cap. In minutul 51 la scorul de 25-23 pentru HCM numarul 11 de la oaspete va primi cartonas rosu pentru a treia eliminare (2 dintre ele fiind facute prin faulturi la Renata Ghionea). Dobrogencele profita si egaleaza in minutul 55 scorul la 25-25 pe fondul unei noi superioritati in teren. Precipitarea din finalul partidei cand au irosit doua atacuri  a facut ca juctoarele de la malul Marii Negre sa piarda cel putin un punct.
Scorul  final dupa 60 de minute de joc fiind CSU Neptun Constanta - HCM Baia Mare 26-26 (12-14).
Pentru CSU Neptun au evoluat : Iulia Sitenko 2 aruncari parate din 11 aruncari la poarta din care o lovitura de la 7 metri, Mihaela Petrescu (2/20) - Alla Sheiko (6 goluri din 9 aruncari la poarta din care 3 de la 7 metri), Renata Ghionea (6/11 din care 3 lovituri de la 7 metri), Oana Cirstea (5/7), Andreea Enescu (5/8)Andreea Dincu (2/5), Andreea Marginean (1/1), Alexandra Iovanescu (1/1), Ilke Sen (0/1), Maria Roiban (0/1).
Cu infrangerea de astazi CSU Neptun Constanta coboara pe locul 11 cu 14 puncte avand si un joc mai putin disputat care urmare a blocarii drumurilor in urma caderilor masive de zapada din luna februrie.
Urmatoarea etapa a -XX-a se va disputa pe 31 martie iar CSU Neptun se va deplasa la Deva pentru partida in compania celor de la CSM  Cetate Deva aflata pe penultimul loc al clasamentului.