miercuri, 28 martie 2012

Campionatul National Divizia A1 la volei feminin : CSV 2004 Tomis Constanta - Dinamo Romprest Bucuresti 3-0 (25-15, 25-19, 25-19)

Astazi, la Constanta, in Sala Sporturilor din localitate, campioana Romaniei, CSV 2004 Tomis Constanta, a intalnit-o pe Dinamo Romprest Bucuresti  in prima partida din cadrul semifinalei Campionatului National Divizia A1 la volei feminin intr-o reeditare a semifinalei de anul trecut.
În sezonul regulat cele două formaţii şi-au împărţit victoriile. Fiecare a învins pe teren propriu: 3-2 Tomisul la Constanţa si 3-1 Dinamo la Bucureşti.
Antrenorul principal Darko Zakoc si secundul Constantin Alexe, au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Diana Neaga (coordonator) - Tsvetelina Zarkova(centru), Elena Butnaru (centru), Jovana Vesovic (universal),Thais (universal), Katsiaryna Zakreuskaya (extrema) şi Marina Vujovic - libero.
In primul set "sirenele" conduc cu 8-6 pentru ca dupa al doilea time-out tehnic sa se desprinda la 16-8 si aoi la 20-11. "Politistele" incearca o revenire dar prea tarziu pentru ca setul este adjudecat de constantence cu scorul de 25-19.
In setul doi cu Butnaru la serviciu dobrogencele conduc cu 6-1, dupa care se desprind la 14-6 si 20-10. Dinmovistele incearca din nou sa revina pe final dar gazdele isi adjudeca si setul al doilea cu scorul de 25-17.
In setul al treilea bucurestencele incearca sa tina pasul cu campioanele la al doilea time-out tehnic tomitanele conducand cu 16-14. Campioanele se desprind la 22-17 dar bucurestencele au din nou o tresarire de orgoliu si se apropie la 22-20 dar campioanele nu cedeaza si castiga si al treilea set cu scorul de 25-23 invingand cu scorul de 3-0 dupa 54 de minute efective de joc.
Pentru CSV 2004 Tomis Constanta a mai evoluat Iulia Bogmaster.
Serviciul a fost si inger si demon pentru campioane. Voleibalistele de la malul  Marii Negre au reusit 10 puncte din serviciu dar au avut si 7 servicii care s-au oprit in fileu sau au depasit spatiul de joc "lidera" la acest procedeu fiind Thais cu 3 asemenea servicii iar blocajul a adus 10 puncte gazdelor.
Maine incepand cu ora 19.00 se desfasoara meciul al doilea al confruntarii dintre Tomis si Dinamo.