marți, 6 martie 2012

Internationaul roman flankerul Valentin Ursache inscrie un nou eseu pentru echipa sa de club

Sambata, intr-o partida contand pentru etapa a-XXII-a a PRO D2 (liga a doua franceza de rugby), pe "Stade Maurice David"  echipa internationalilor Valentin Ursache si Mihaita Lazar, Aix-en-Provance, a primit replica celor de la RC Narbonne. Dupa 80 de minute de joc victoria a revenit oaspetilor cu scorul de 36-29 (26-7). La gazde internationalii romani flankerul Valentin Ursache si pilierul Mihaita Lazar au fost titulari. De notat faptul ca Ursache,  in varsta de 26 ani 194 cm inaltime si 125 kg,  in minutul 54, la scorul de 33-17  in favoarea celor de la Narbonne, a reusit sa inscrie al treilea eseu pentru gazde. Ursache se afla la al treilea eseu marcat pentru echipa sa dupa ce celelelate doua fusesera reusite tot acasa, in fata propriilor suporteri, impotriva celor de la CS Bourgoin-Jallieu si Oyonnax.Cu toate acestea insa Aix-en-Provance a fost invinsa reusind totusi sa obtina 2 puncte bonus pentru 4 eseuri marcate si infrangere la cel mult 7 puncte diferenta
Dupa esecul de sambata Aix-en-Provance cu cele 2 puncte acumulate se afla locul 11 dintr-un total de 16 echipe cu 45 de puncte.