joi, 13 ianuarie 2011

Eva Tofalvi locul 21 cu tinta ratata si Reka Ferencz locul 47 cu toate tintele doborate in proba de 15 km individual de la Ruhpolding

Astazi, la Ruchpolding, in Germnia, au continuat intrecerile etapei a-V-a din cadrul editiei 2010-2011 a Cupei Mondiale la biatlon. In a doua zi a intrecerilor s-a desfasurat proba feminina de 15 km individual.

Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Luminita Piscoran, Reka Ferenz, Eva Tofalvi.
Din cele 93 de participante 87 de atlete au terminat cursa, patru atlete nimerind toate cele 20 de tinte printre care si castigatoarea cursei rusoaica Olga Zaitzeva care a terminat intrecerea dupa 41,46 minute.
Prima reprezentanta a Romaniei in clasamentul final a fost ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 32 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc, plecata in cursa cu pieptarul numarul 11 a terminat intrecerea dupa 46,03 minute pe locul 21 cu o intarziere de 4,17 minute fata de invingatoarea probei rusoaica Olga Zaitzeva si cu o singura tinta ratata din pozitia culcat la a treia trecere prin poligon.
Locul ocupat in aceasta cursa i-au adus 20 puncte in clasamentul probei unde ocupa locul 25 cu 47 de puncte iar in ierarhia generala al Cupei Mondiale ocupa locul 33 cu un total de 78 de puncte.
Cea de-a doua romanca in clasamentul final al cursei a fost harghiteanca Reka Ferenz in varsta de 21 de ani, legitimata la CSS Gheorgheni, plecata in cursa cu numarul de concurs 61 a terminat intrecerea dupa 48,36 minute pe locul 47 cu o intarziere de 6,50 minute fata de invingatoarea probei si cu toate cel 20 de tinte doborate (!?).
Ultima romanca in clasamentul probei a fost braneanca Luminita Piscoran, in varsta de 22 de ani, legitimat la CSS Dinamo Brasov, pornita in cursa cu numarul 85 a terminat intrecerea pe locul 81 cu 6 tinte ratate (2 din pozitia culcat si 4 din pozitia in picioare) si la o distanta de 11,57 minute de castigatoarea probei.
In clasamentul pe natiuni la feminin Romania se afla pe locul 18 cu 1648 de puncte dintr-un total de 31 de natiuni care au punctat.
 Urmatoarea intrecere feminin se va desfasura sambata 14 decembrie cand va avea loc proba de sprint 7,5 km.