sâmbătă, 15 ianuarie 2011

Eva Tofalvi a cincisprezecea in cursa de sprint 7,5 km de la Ruhpolding (Germania)

Astazi, la Ruhpolding, in Germania, au cotinuat intrecerile etapa a-V-a a Cupei Mondiale la biatlon editia 2010-2011 cu proba de sprint 7,5 km la feminin.

Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Luminita Piscoran, Reka Ferenz si Eva Tofalvi.
Din cele 93 de participante care au terminat cursa, nu mai putin de 19 atlete au doborat toate cele 10 de tinte.
Cursa a fost castigata de catre norvegianca Tora Berger care a parcurs distanta de 7,5 km in 20,33 minute reusind sa nimereasca toate cele 10 tinte.
Prima reprezentanta a Romaniei in clasamentul final a fost ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 32 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc, care plecata in cursa cu pieptarul numarul 37 a terminat intrecerea dupa 21,52 minute pe locul 15 cu o intarziere de 1,19 minute fata de invingatoarea probei reusind totoadata sa doboare cele 10 tinte.
Pozitia ocupata la sfarsitul intrecerii i-a adus 26 de puncte in clasamentul probei unde cu un total de 48 de puncte ocupa locul 32.
In ierarhia generala Tofalvi ocupa locul 33 cu un total de 104 puncte.
Locul ocupat in cursa de astazi ii da dreptul sa participe duminca in cursa de urmarire 10 km.
Cea de-a doua biatlonista din Romania in cursaa fost braneanca Luminita Piscoran, in varsta de 22 de ani, legitimat la CSS Dinamo Brasov, pornit in cursa cu numarul 90 a terminat intrecerea pe locul 58, cu o singura tinta ratate la prima trecere prin poligon din pozitia culcat si la o distanta de 3,04 minute de castigatoarea probei.
Ca urmare a locului ocupat la sprint Luminita va participa maine in cursa de urmarire 10 km.
Ultima romanca in clasamentul final al cursei a fost harghiteanca Reka Ferenz in varsta de 21 de ani, legitimata la CSS Gheorgheni, plecata in cursa cu numarul de concurs 65 a terminat intrecerea dupa 23,45 minute pe locul 66 cu o intarziere de 3,12 minute fata de invingatoarea probei si cu o singura tinta ratata la a doua trecere prin poligon la tragerea din pozitia in picioare.Din pacate pentru doar 7 secunde a ratat participarea in cursa de urmarire 10 km de maine.
In clasamentul general pe natiuni Romania se mentine pe locul 18 din 31 de tari participante cu un total de 1982 de puncte.