vineri, 3 mai 2013

Victor Hanescu eliminat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Oeiras (Portugalia)

In perioada 29 aprilie - 5 mai 2013, la Oeiras, in Portugalia, sub denumirea de " Portugal Open ", pe zgura, se desfasoara un turneu rezervat atat baietilor cu premii totale in valoare de 467.800 euro. Romania a fost reprezentata in competitie, la simplu, de catre Victor Hanescu.
Victor Hanescu in varsta de 31 de ani situat pe locul 54 in ierarhia ATP l-a intalnit in sferturile de finala ale competitiei pe ibericul David Ferrer favoritul numarul 1 la castigarea turneului in  varsta de 31 de ani locul 4 in clasamentul ATP beneficiarul unui wild card primit din partea organizatorilor. Dupa doua seturi si 100 de minute de joc victoria spaniolului cu scorul identic de 6-4, 7-6 (7-2) dupa ce in setul al doilea Victor a condus cu 5-3 si 6-5.
Pentru participarea la acest turneu Hanescu a fost rasplatit cu  un cec in valoare totala de 12.045 de euro si 45 puncte ATP.