joi, 30 mai 2013

Dupa australianul Tomic si rusul Turnsunov abandoneaza in fata lui Victor Hanescu

Astazi la Paris, in Franta, in ziua a cincea a celui mai important turneu din seria celor de Grand Slem ce se desfasoara pe zgura, pe terenul numarul 8 din complexul sportiv de la Roland Garros, in turul II la simplu Victor Hanescu, in varsta de 31 de ani aflat actualmente pe locul 54 in clasamentul ATP l-a intalnit pe rusul Dmitry Turnsunov  in varsta de 30 de ani, aflat pe locul 60 in clasamentul ATP. In primul set la scorul de 4-3 in favoarea lui Victor acesta din urma reuseste sa castige un game pe serviciul adversarului dupa care isi adjudeca si setul cu scorul de 6-4 dupa numai 31 de minute de joc. Setul al doilea este unul foarte echilibrat cu rastunari de situatie (4-3 pentru Victor pentru ca rusul sa revina si sa conduca cu 6-5) dar care s-a intrerupt la scorul de 6-6 si 3-1 in tiebreak pentru Hanescu din cauza ploii. Dupa incetarea ploii intalnirea nu s-a mai reluat Turnsunov abandonand lupta. Beneficiar al unui nou abandon dupa ce in primul tur si australianul Tomic a declarat forfait Victor Hanescu avanseaza in turul III unde va da piept cu germanul Philipp Kohlschreiber favoritul numarul 16 al competitiei.