Totalul afișărilor de pagină

sâmbătă, 1 iunie 2013

Romania - Cehia 0 - 3 (17-25, 19-25, 25-27) in barajul de calificare la Campionatul European de volei feminin

Sambata in Sala Sporturilor Oltenia din Craiova in prezenta a 1.500 de spectatori naţionala feminina de volei a Romaniei a intalnit selectionata silimara a Cehiei in partida tur contand pentru barajul de calificare la Campionatul European.
In primul set echipa  Romaniei antrenata de Marian Constantin nu avut replica in fata atacurilor Anetei Havlickova realizatoarea a 15 puncte pentru echipa sa si a Michaelei Monzoni, acestea conducand cu 8-6 la primul time-out tehnic, apoi cu 16-10 pentru ca sa isi adjudece setul cu 25-17.
Setul al doilea are aceeasi desfasurare ca primul nu mai ca, de data acesta, pentru Cehia ies la rampa extrema Helena Havelkova autoare a 12 puncte pentru tara sa si centrul Ivana Plchotova ( 7 puncte) cea care in urma cu cativa ani apara culorile echipei CSV 2004 Tomis Constanta. Dupa 8-5 la primul time-out tehnic si 16-10 la al doilea oaspetele castiga setul cu scorul de 25-19.         România s-a trezit abia in partialul al treilea cand tricolorele au reusit să revina de la 8-13 la 16-15 ba mai mult sa conduca cu 23-22, insa dupa ce au salvat două mingi de meci ale adversarelor au pierdut setul cu 25-27 si implicit meciul cu 0-3 si totodata sperantele intr-o calificare la Campionatul European. Asa se intampla cand joci cu jucatoare din campionatul intern care nu au experienta unor astfel de partide (Trombitas, Miclea, Salaoru, Rogojinaru) si ti pe banca jucatoare precum Diana Neaga-Calota si Cristina Cazacu cu o mai mare experienta internationala avand in vedere ca echipa lor de club ( CSV 2004 Tomis Constanta) evolueaza de ani buni in cupele europene dar in special in Champions League.Pentru echipa România au evoluat Daiana Muresan (universal), Alexandra Sobo (centru), Nneka Onyejekwe (centru), Adina Salaoru (extrema, Denisa Rogojinaru (extrema), Nicoleta Manu(libero) si Sabina Miclea (cap.coordonator).Cele mai multe punctele pentru nationala Romaniei au fost realizate de  Denisa Rogojinaru 11 puncte (9 atacuri si 2 blocaje) si Daiana Muresan 8 (7 atacuri si un blocaj) iar liberoul Nicoleta Manu a avut cel mai bun procentaj la receptie (25%).
Partida retur dar care nu mai are mare importanta se va desfasura saptamana viitoare in Cehia.