duminică, 16 iunie 2013

"Stejarii" castiga pentru a doua oara consecutiv trofeul IRB Nations Cup

In aceasta seara in fata a 3.400 de spectatori prezenti pe Stadionul Arcul de Triumf selectionatele Romaniei si Emerging Italy s-au intalnit in partida vedeta a IRB Nations Cup care hotara castigatoarea celei de a-VII-a editii a acestei competitii aflate suib girul International Rugby Board. La începutul partidei, imnul României a fost intonat de catre soprana Felicia Filip, care mai apoi a luat loc in tribune unde s-au mai aflat fosta mare gimnasta Nadia Comăneci, fostul mare tenisman Ion Ţiriac, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român Octavian Morariu si minstrul tineretului si sportului Nicolae Banicioiu.
Prima repriza a fost una echilibrata dovada stand si scorul inregistrat la pauza 13-13 punctele “stejarilor” fiind marcate de Catalin Fercu un eseu si Florin Vlaicu o transformare si 2 lovituri de pedeapsa respectiv Pratichetti un eseu si Ambrosini o transformare si doua lovituri de pedeapsa pentru Emerging Italy.
Reveniti de la cabine cu un suflu nou “stejarii” si-au dominat adversarii in tusa, pachetul de inaintare a macinat metodic forţele adversarului, romanii fiind de noprit in molurile rulante, dupa care au lansat baloane pe linia de treisferturi fapt ce s-a concretiat si pe tabela d emarcaj scorul reprizei a doua fiind 13-0 in favoarea slectionatei Romaniei prin eseu marcat din nou de Fercu si transformat de acelasi Vlaicu la care se adauga alte doua lovituri de pedeapsa transformate.
Prin aceasta victorie “stejarii” au castigat pentru al doilea an consecutiv trofeul pus in joc dar mai cu seama acest turneu a fost un bun prilej de a vedea la lucru o serie de tineri de perspectiva dintre care s-au remarcat pilierii Constantin Pristavita, Horatiu Pungea, talonerul Eugen Capatana, aripa Stephen Hihetah, jucatori care pot lua oricand locul titularilor de drept in importantele partide ce vor urma din Cupa Europeana a Natiunilor.
Din pacate tributul platit pentru acesta victorie a "stejarilor" au fost accidentarile lui Daniel Carpo si Viorel Lucaci care vor sta departe de gazon o lunga perioada.