duminică, 15 ianuarie 2012

Eva Tofalvi locul 23 in cursa de urmarire 10 km la Nove Mesto (Cehia) din cadrul etapei a-V-a a Cupei Mondiale la biatlon

Astazi, la Nove Mesto, in Cehia, au continut intrecerile etapei a-V-a a Cupei Mondiale la biatlon cu intrecerile de urmarire. La feminin Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Luminita Piscoran si Eva Tofalvi.

Prima reprezentanta a Romaniei in clasamentul final al probei de urmarire 10 km individual a fost ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 33 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc, care plecata in cursa cu pieptarul numarul 21 si cun handicap de 2,10 minute fata de primul loc (Olga Zaitseva) a terminat intrecerea dupa 34,39 minute pe locul 23 cu 2 tinte ratatate ambele din poziti in picioare din totalul celor 20 la o distanta de 3,38 minute fata de castigatoarea probei norvegianca Tora Berger. Pozitia ocupata la sfarsitul intrecerii i-a adus inca 8 puncte in clasamentul probei unde ocupa acum locul 20 cu un total 67 de puncte iar in clasamentul general al Cupei Mondiale se situeaza pe locul 25 cu 161 de puncte.
Cea de-a doua biatlonista din Romania in cursa a fost braneanca Luminita Piscoran, in varsta de 22 de ani, legitimat la CSS Dinamo Brasov, pornit in cursa cu numarul 35 si cu un handicap de 2,48 minute fata de primul loc a terminat intrecerea pe locul 53 cu 8 tinte ratatate cate 4 din fiecare pozitie si la o distanta de 7,08 minute de laureata probei.
Saptamana urmatoare la Antholz-Anterselva in Italia va avea loc etapa a-VI-a din cadrul Cupei Mondiale l biatlon.