duminică, 15 ianuarie 2012

Divizia A1 la volei masculin : CVM Tomis Constanta - SCM U Craiova 3-1 (25-22, 25-12, 25-27, 25-16)

Aseara, la Constanta, in Sala Sporturilor din localitate, în cadrul etapei a-XII-a a Campionatului National de volei masculin Divizia A1, s-au intalnit echipa gazda, CVM Tomis Constanta si SCM U Craiova.
“Marinarii" condusi de pe margine de antrenorii bulgarii Martin Stoev şi Victor Karagyozov au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Marin Lescov (coordonator), Dragos Pavel (extrema), Florin Everaldo (extrema), Fabian Birău (centru), Philip Maiyo (universal), Bojovic (centru) şi Vladislav Ivanov pe postul de libero.
In primul set echilibrul se mentine pana spre sfarsitul setului cand gazdele se distanteaza la 21-18 si 24-21 adjudecandu-si setul cu scorul de 25-22.
Partialul al doilea se desfasoara intr-un singur sens cu "marinarii" la timona partidei conducand cu 4-1, 12-6, 16-6, 21-9 adjudecandu-si si setul al doilea cu scorul de 25-12.
Setul al treilea are o desfasurare identica cu primul tomitanii reusind desprinderea pe finalul setului la 22-18. Vazandu-se deja castigatori dobrogenii se relaxeaza dand prilejul oltenilor sa egaleze scorul la 23.Gazdele rateaza o mingie de meci pentru ca la scorul de 26-25 in favoarea doljenilor universalul Maiyo sa trimita un atac in fileu si astfel setul al treilea este castigat de oaspeti cu scorul de 25-27.
Pentru a nu se mai repeta povestea setului al treilea Stoev ii introduce in teren pe Maiyo si Voinea si astfel Tomisul va avea initiativa pe toata durata partialului conducand cu 8-2, 16-6, 22-14 castigand setul al patrulea cu scorul de 25-16 si implicit meciul cu 3-1.
A mai jucat tanarul Alexandru Zahar.
Voleibalistii constanteni au avut din nou probleme la serviciu unde nu mai putin de 14 s-au transformat in puncte pentru adversar campion la acest procedeu fiind sarbul Bojovic cu 4 "reusite" in schimb blocajul si-a facut din nou datoria reusind 10 de puncte prin acest procedeu.
Dupa aceasta victorie CVM Tomis Constanta acumuleaza 31 puncte si se mentine pe locul 2 in clasamentul Diviziei A1, dupa liderul Remat Zalau, cu 34 puncte.