luni, 7 martie 2011

Internationalul roman flankerul Ovidiu Tonita eseu pentru USA Perpignan in confruntarea cu Stade Francais

Vicecampioana Frantei, USA Perpignan, evoluand deplasare, la Paris pe arena "Stade Charlety" in compania echipei gazde, Stade Francais, in cadrul etapei a douazeciuna a Top 14 (prima liga franceza de rugby) a terminat partida invingatoare cu scorul de 21-9 (6-9).
La gazde internationalul roman flankerul Ovidiu Tonita a a fost titular evoluand pana in minutul 71 al partidei cand a fost inlocuit.
In minutul 49. la scorul de 11-9 pentru oaspeti catalanii beneficieaza de o lovitura de pedeapsa la 5 metri de buturile adverse. Mijlocasul la gramada al celor de la Perpignan, Florian Cazenave, joaca rapid balonul la mana suprinzand apararea gazdelor. Pasa a fost adresata lui Ovidiu Tonita care venit lansat  va culca balonul in terenul de tinta al celor de la Stade Francais.
Ovidiu Tonita nascut la Barlad s-a trensferat in anul 2001 in Franta la FC Grenoble (2001-2002) dupa care s-a transferat la Biarritz Olympique (2002-2004) pentru ca din anul 2005 sa evolueze sdub culorile celor de la USA Perpignan.se afla la eseul cu numarul cinci pentru echipa sa de la venirea sa la Perpignan in anul 2005.
De atunci, Ovidiu Tonita, in varsta de 30 de ani, 195 cm si 101 kg, a disputat 55 de partide din care 42 ca titular pentru echipa sa in Top 14 si 19 de partide in Heineken Cup din care in 12 a evoluat ca titular.
Tonita este al patrulea eseu marcat in campionat penru echipa sa mai avand  la activ alte 7 eseuri marcate in cupele europene pentru catalani.