sâmbătă, 12 martie 2011

Eva Tofalvi locul 20 in proba de 12,5 km cu startul in bloc de la Khanty-Mansiysk (Rusia)

Astazi, la Khanty-Mansiysk, in Rusia, au cotinuat intrecerile Campionatului Mondial de biatlon editia 2010-2011 cu proba de start in bloc 12,5 km la feminin.Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Eva Tofalvicare alaturi de alte 29 de sportive s-au calificat in aceasta proba in urma probelor de sprint, urmarire si individual.

Cele 49 de puncte adunate in probele de sprint, urmarire si individual din cadrul Campionatului Mondial de la Khanty-Mansiysk o situeaza pe Eva pe locul 23 in ierarhia acestei probe.
Cursa a fost castigata de catre germanca Magdalena Neuner care a parcurs distanta de 12,5 km 36,49 minute nimerind 16 din cele 20 de tinte avand 4 ratari (una din pozitia culcat si 3 din pozitia in picioare).
Ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 32 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc, care plecata in cursa cu pieptarul numarul 23 a terminat intrecerea dupa 38,58 minute pe locul 20 cu o intarziere de 2,09 minute fata de invingatoarea probei reusind sa doboare 18 din cele 20 tinte avand cate o ratare din fiecare pozitie.Pozitia ocupata la sfarsitul intrecerii i-a adus 21 de puncte in clasamentul probei unde cu un total de 21 de puncte ocupa locul 36. In ierarhia generala Tofalvi se mentine pe locul 33 cu un total de 223 puncte.