joi, 9 iunie 2011

Sorana Cirstea si Simona Halep parasesc in turul II turneele de tenis de la Birmingham si Copenhaga

Luni, la Birmingham, in Anglia, pe iarba, in complexul "Edgbaston Priory Club" a debutat editia din acest an a turneului "AEGON Classic" dotat cu premii in valoare totala de 220.000 $.
Ieri, in turul II al intrecerii, Sorana Cirstea in varsta de 21 ani actualmente pe locul 78 ierarhia WTA a avut-o ca adversara  pe slovaca Daniela Hantuchova in varsta de 28 de ani, aflata in acest moment pe locul 29 in ierarhia WTA, favorita numarul 4 a intrecerii.
Dupa 113 minute de joc victoria a revenit Danielei Hantuchova in doua seturi cu scorul de 6-0, 6-3.
Pentru participarea la aceasta competitie Sorana a fost recompensata cu 1.350 $ si 15 puncte WTA.

Luni, la Copenhaga, in Danemarca, pe iarba a debutat editia din acest an a turneului "E-Boks Sony Ericsson Open 2011".
Ieri, singura reprezentanta a Romaniei in acest concurs constanteanca Simona Halep in varsta de 20 ani actualmente pe locul 60 ierarhia WTA a avut-o ca adversara in turul II al intrecerii pe arena centrala pe croata Petra Martic in varsta de 20 de ani, aflata in acest moment pe locul 112 in ierarhia WTA.
Dupa un meci maraton care a durat 170 de minute victoria a revenit croatei in trei seturi cu scorul de 6-3, 5-7, 7-5.