marți, 28 iunie 2011

Liga Europeana de volei - Rezultatele reprezentativelor masculine si feminine

La sfarsitul saptamanii trecute in cadrul Ligii Europene la volei masculin si feminin a avut loc partidele etapei a-V-a .
Sambata in Slovacia, la Levice, in Sala Sporturilor din localitate reprezentativa tarii  a primit replica selctionatei masculine a Romaniei. In prima zi in fata a 600 de spectatori dupa 98 de minute de joc victoria a revenit gazdelor cu scorul de 3-1 (25-15, 25-19, 22-25, 25-16). Antrenorul Stelian Moculescu a trimis in teren urmatoarea formula de echipa : Bartha (coordonator) – Olteanu (cap.), Feher (libero), Gontariu, Stancu, Voinea, Birau.A mai jucat : Razvan Mihalcea.
 Duminca, in a doua zi, in fata a 600 de spectatori voleibalistii romani au obtinut victoria cu scorul de  3-1 (25-23, 22-25, 25-17, 25-18) dupa 107 de minute de joc. Antrenorul Stelian Moculescu a trimis in teren urmatoarea formula de echipa : Bartha (coordonator) – Olteanu (cap.), Feher (libero), Gontariu, Stancu, Voinea, Birau.
In clasamentul grupei C dupa disputarea a opt partide conduce Romania cu 21 de puncte urmata de Slovacia cu 18 puncte, Belarus cu 14 puncte si Turcia cu 7 puncte.
Sambata in a doua zi a cuplajului victoria a revenit tot gazdelor dar mult mai rapid  dupa doar 67 minute cu acelasi scor de 3-0 (25-15, 25-16, 25-21).
Antrenorul Stelian Moculescu a trimis in teren aceeasi formula de echipa ca in partida precedenta .
In urmatoarea etapa reprezentativa masculina de volei a Romania va evolua pe teren propriu, la Constanta, in zilele de 8 si 9 iulie in compania selectionatei similare a Belarusului.
 Sambata in competitia similara feminina in cadrul grupei C la Osijek, in Croatia, reprezentativa feminina  a tarii gazda a primit replica selectionatei similare a Romaniei. Dupa 88 minute de joc victoria a revenit fetelor noastre cu scorul de 3-0 (27-25, 25-21, 25-24)
 Antrenorul reprezentativei Romaniei sarbul Darko Zakoc a utilizat urmatoarea formula de echipa : Neaga (coordonator) - Manu (libero), Nemtanu, Albu, Miclea, Muresan, Onyejekwe. Au mai jucat : Cazacu, Trica, si Salaoru.
Duminica in fata unei asistente formate din 300 de spectatori romancele antrenate de sarbul Darko Zakoc au fost invinse categoric dupa 82 de minute de joc cu scorul de 3-0 (27-25, 25-23, 25-14).
Duminica s-a utilizat urmatoarea formula de echipa : Neaga (coordonator) - Manu (libero), Nemtanu, Albu, Miclea, Muresan, Onyejekwe. Au mai jucat : Cazacu,Trica, Salaoru, Stanciu si Sobo.
In clasamentul grupei C dupa disputarea a opt partide conduce Turcia cu 24 puncte urmata de Romania cu 17 puncte, Belarus cu 15 puncte si Croatia cu 5 puncte.
In urmatoarea etapa reprezentativa feminina de volei a Romania va evolua pe teren propriu, la Constanta, in zilele de 8 si 9 iulie in compania selectionatei similare a Belarusului.