miercuri, 15 iunie 2011

Liga Europeana de volei feminin si masculin

La sfarsitul saptamanii trecute in Palatul Sporturilor din Minsk in cadrul etapei a-III-a Ligii Europene la volei masculin si feminin a avut loc un interesant cuplaj voleibalistic.
In deschiderea cuplajului in cele doua zile de concurs au evoluat reprezentativele feminine ale celor doua tari. In prima zi victoria a revenit greu fetelor noastre cu 3-2 (20-25, 25-19, 22-25, 25-16, 15-13) dupa doua ore de joc. Antrenorul reprezentativei Romaniei sarbul Darko Zakoc a utilizat urmatoarea formula de echipa : Neaga (coordonator) - Manu (libero), Nemtanu, Albu, Miclea, Muresan, Onyejekwe. Au mai jucat : Cazacu, Trica, Sobo si Salaoru.
Duminica in fata unei asistente formate din 600 de spectatori romancele antrenate de sarbul Darko Zakoc s-au impus categoric dupa 81 de minute de joc cu scorul de 3-0 (25-21, 25-17, 28-26).
Duminica s-a utilizat urmatoarea formula de echipa : Neaga (coordonator) - Manu (libero), Nemtanu, Albu, Miclea, Muresan, Onyejekwe. Au mai jucat : Cazacu si Trica.
In clasamentul grupei C dupa disputarea a sase partide conduce Turcia cu 18 puncte urmata de Romania cu 11 puncte, Belarus cu 7 puncte si Croatia cu 0 uncte.
In urmatoarea etapa reprezentativa feminina de volei a Romania va evolua pe teren propriu, la Constanta, sambata si duminica in compania selectionatei similare a Turciei.
In partida vedeta a cuplajului atat sambata cat si duminica au evoluat reprezentativele masculine ale celor doua tari.
In prima zi victoria revenit oaspetilor dupa 112 minute de joc cu scorul de 3-1 (25-23, 25-23, 25-27, 25-23).Antrenorul Stelian Moculescu a trimis in teren urmatoarea formula de echipa : Bartha (coordonator) – Olteanu (cap.), Feher (libero), Gontariu, Stancu, Voinea, Birau.A mai jucat : Mircea Roman.
Duminica in a doua zi a cuplajului victoria a revenit de data aceasta gazdelor dupa 107 minute de joc cu scorul de 3-1 (25-17, 20-25, 25-21, 25-21).
In clasamentul grupei C dupa disputarea a sase partide conduc Romania si Slovacia ambela cu 14 puncte despartite de setaveraj, Belarus cu 10 puncte si Turcia cu 8 uncte.
In urmatoarea etapa reprezentativa masculina de volei a Romania va evolua pe teren propriu, la Constanta, sambata si duminica in compania selectionatei similare a Turciei.