sâmbătă, 2 octombrie 2010

RCJ Farul Constanta medalie de bronz in finala mica a Campionatului National de rugby

Astazi, la Bucuresti, pe Stadionul de rugby “Arcul de Triumf” in finala mica a Campionatului National de rugby echipa RCJ Farul Constanta a primit replica celor de la Dinamo Bucuresti. Intalnirea dintre cele doua combatante era una fara miza dat fiind faptul ca obiectivul celor doua echipa a fost castigarea campionatului, obiectiv nerealizat de catre cele doua."Marinarii" antrenati de catre fostul mare "dinamovist" Mircea Paraschiv incep in forta partida reusind un eseu in minutul 2 prin aripa Constantin Gheara,incercare transformata fara probleme de catre centrul Filip Lazar. Forcingul “tomitanilor” continua astfel ca timp de 8 minute bucurestenii nu au resuit sa iasa din propriul teren. Incetul cu incetul gazdele echilibreaza partida dar in minutul 23 in urma unei tuse constantene, in apropierea terenului de tinta advers, tusa executata ca la carte de catre talonerul Iuri Natriashvilia pachetul de inaintare constantean receptioneaza balonul si impreuna vor forma un mol din care inchizatorul Onal Ageacai se desprinde si va culca balonul in terenul de tinta advers. Incercarea este transformat fara probleme de catre Filip Lazar scor 14-0. Dinamovistii reechilibreaza partida iar finalul de repriza le aprtine reusind sa inscrie un eseu in minutul 37 prin mijolocasul la deschidere Caplescu, eseu transformat de catre centrul Barbuliceanu. Scor la pauza 14-7 pentru RCJ Farul Constanta. Bucurestenii revin de la cabine mult mai motivati si in minutl 49 reusesc un eseu prin Mamoc, incercarea fiind insa ratata de catre Barbuliceanu. De metionat ca din minutul 47 constantenii joaca timp de 10 minute cu un jucator mai putin prin eliminarea temporara a jucatorului din linia a-II-a a Farului, Alexandru Mitu, pentru infractiuni repetate, ca urmare a primirii unui cartonas galben. Desi in inferioritate numerica “delfinii” inscriu un eseu prin flankerul georgian al Farului Lasha Tavarkiladze, eseu transformat cu siguranta de Filip Lazar scorul de venind 21-12. Replica dinamovista nu se lasa asteptata si acestia vor puncta din nou prin eseul lui Ion Adrian (fiul fostului mare international Gheorghe Ion “Tarzan”) transformat cu usurinta de catre Barbuliceanu scor 21-19. Dobrogenii nu se lasa mai prejos si vor puncta din nou pe tabela de marcaj printr-un eseu reusit de catre internationalul namibian fundasul Eugene Jantjies. Eseul va fi transforat cu siguranta de catre Filip Lazar scor 28-19. Pana la finalul partidei cele doua echipe au mai incercat cate ceva dar tabela de marcaj va ramane neschimbata pana la finalul partidei astfel ca dupa 80 de minute de joc RCJ Farul Constanta reuseste victoria cu scorul de 28-19 (14-7) obtinand la sfarsitul campionatului doar medaliile de bronz, medalii care insa nu satisfac pretentiile clubului de la malul Marii Negre.

Iata echipe care au evoluat la fluierul arbitrului Vlad Iordachescu :

RCJ Farul Constanta: 15. Jantjies Eugene, 14. Gheară Constantin, 13. Dumitru Marian, 12. Lazăr Filip, 11. Tavana Allvin, 10. Tavana Rambo, 9. Samkharadze Bidzina, 8. Agiacai Onal, 7. Tavarkiladze Lasha, 6. Carpo Daniel (C), 5. Buţugan Marian, 4. Mitu Alexandru, 3. Turashvili Otar, 2. Natriashvili Iuri, 1. Tudosa Dan
Rezerve: 16. Bejan Daniel, 17. Sasu Florin, 18. Graur Catalin, 19. Arhip Victor, 20. Bucevschi Gabriel, 21. Nicolae Cătălin, 22. Mototolea Vali, 23. Strutinsky Alexandru
Antrenor: Mircea Paraschiv
CS Dinamo Bucureşti: 15. Stătulescu Dan, 14. Podărăscu Alexandru, 13. Bărbuliceanu Adrian (C), 12. Merca Mihai, 11. Mamoc Marius, 10. Ivan Valentin, 9. Căplescu Ciprian, 8. Ion Adrian, 7. Tănase Vlad, 6. Alionte Florin, 5. Pungea Horaţiu, 4. Popârlan Valentin, 3. Bădălicescu Vlad, 2. Vasiliu Silviu, 1. Tamba Petru
Rezerve: 16. Dobre Flavius, 17. Taşcă Florin, 18. Năstase Andrei, 19. Udroiu Adrian, 20. Bratu Tudorel, 21. Roman Andrei, 22. Tutunea Alberto, 23. Stan Cosmin
Antrenor : Stefan Demci