joi, 7 martie 2013

Eva Tofalvi locul 32 la Soci in proba de 5 km individual din cadrul Cupei Mondiale la biatlon

Astazi, la Soci, in Rusia, au debutat intrecerile etapei a-VIII-a din cadrul Cupei Mondiale la biatlon cu proba feminina de 15 km individual.
Romania a fost reprezentata in acesta intrecere de catre Eva Tofalvi  si Luminita Piscoran.
Cea mai bine clasata in ierarhia finala a fost ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 34 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc care a terminat cursa pe locul 32 cu toate 2 tinte ratate ambele din pozitia in picioare si cu timpul total de 50,51 minute la 5,06 minute  secunde distanta de de prima pozitie ocupata la sfarsitul cursei de belarusa Darya Domracheva. Pozitia ocupata la sfarsitul cursei i-au adus 9 puncte in clasamentul probei si cel general.
Cea de a doua romanca in clasamentul general a fost braneanca Luminita Piscoran, in varsta de 24 de ani, legitimata la CSS Dinamo Brasov, a parcurs distanta  in 59,54 minute avand 9 (!?) tinte ratate (4 din pozitia culcat si 5 din pozitia in picioare) terminand proba pe locul 85  din cele 98 de participante la 14,09 minute distanta de de prima pozitie a clasamentului.
Intrecerile de la Soci vor continua sambata cu probele de sprint.