marți, 1 ianuarie 2013

Monic Niculescu incepe anul cu dreptul - calificata in sferturile de finala de la Shenzhen (China)

In perioada 29 decembrie - 5 ianuarie 2013, la Shenzhen, in China, sub denumirea de "Shenzhen Longgang Gemdale Open", pe suprafata hard, se desfasoara in un turneu de tenis rezervat fetelor cu premii totale in valoare de 500.000 $.
Monica Niculescu, in varsta de 25 de ani aflata actualmente pe locul 58 in ierarhia WTA a intalnit-o in turul II al intrecerii pe britanica Laura Robson (fav.7) in varsta de 18 ani situata in acest moment pe locul 53 in clasamentul WTA cea care in turul inaugural o invinsese pe Edina Gallovits-Hall dupa o ora de joc si doua seturi cu scorul de 6-2,6-1.
Dupa 76 de minute de joc victoria a revenit slatinencei in doua seturi cu scorul de 6-2, 6-3. In faza urmatoare  intrecerii Monica va juca cu invingatoarea din partida Kai Chen Chang (Taipei) - Ii Miao Zhou (China). Pentru calificarea in sferturile de finala ale competitiei Niculescu si-a sigurat un cec in valoare de 8.703 $ si 70 de puncte in clasamentul WTA.