miercuri, 30 ianuarie 2013

Divizia Nationala A1 la volei feminin : Unic Piatra Neamt - CSV 2004 Tomis Constanta 0 - 3 (17-25, 14-25, 18-25)

In acesta seara, la Piatra Neamt, in Sala Sporturilor din localitate,campioana Romaniei, CSV 2004 Tomis Constanta a intalnit pe echipa gazda Unic Piatra Neamt in cadrul etapei a-XV-a a Diviziei Nationale A1 la volei feminin.
Asa stand lucrurile antrenorul principal Darko Zakoc si secundul Constantin Alexe, au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Diana Neaga-Calota (coordonator), Jasna Mastorovic (extrema), Cristina Cazacu (universal), Tasha Holness (centru), Elena Butnaru (extrema), Dominique Lamb (cap.,centru) şi Marina Vujovic pe postul de libero.
Primul set este echilibrat in prima lui jumatate pentru ca la cel de-al doilea time-out tehnic constantencele sa conduca cu 16-13. Treptat dobrogencele isi impun jocul si vor incheia setul cu scorul de 25-17 dupa un blocj ca la carte executat de Majestorovic si Holness.
In partialul al doilea  cu Lamb la serviciu tomitnele se desprind la 9-3 diferenta care se mentine pana la 20-14 cand pentru oaspete intar la serviciu  "veterana"Elena Butnaru  care anul acesta va implini 38 de ani) si care va inchide setul la 25-14.
Dupa cum incepuse setul al treilea 5-0 pentru Tomis se parea ca vom asista la un set blitz, insa moldovencele revin spectaculos si egaleaza scorul pe tabela de marcaj. Mustruluite serios de Zakoc  in timpul time-outului "sirenele" vor reveni in joc si vor conduce cu 16-10  si 19-12 dupa care setul va  deveni simpla formalitate si dupa 70 de minute de joc Tomsiul isi adjudeca si setul al treilea cu scorul de 25-18 si implicit meciul cu 3-0.
Dupa etp cu numarul XV in clasament conduce Stiint Bacau cu 38 de puncte urmata de  CSV 2004 Tomis Constanta cu 36 de puncte si Dinamo Bucresti si Alba Blaj ambele cu 32 de puncte.