joi, 3 ianuarie 2013

Monica Niculescu in semifinale la "Shenzhen Longgang Gemdale Open" in China

In perioada 29 decembrie - 5 ianuarie 2013, la Shenzhen, in China, sub denumirea de "Shenzhen Longgang Gemdale Open", pe suprafata hard, se desfasoara in un turneu de tenis rezervat fetelor cu premii totale in valoare de 500.000 $.
Monica Niculescu, in varsta de 25 de ani aflata actualmente pe locul 58 in ierarhia WTA a intalnit-o in sferturile de finala ala intrecerii pe reprezentanta gazdelor chinezoaica Ii Miao Zhou in varsta de 21 ani situata in acest moment pe locul 177 in clasamentul WTA beneficiara a unui lucky looser.
Dupa 92 de minute de joc victoria a revenit slatinencei in doua seturi cu scorul de 6-4, 6-2. In faza urmatoare  intrecerii - semifinalele -  Monica va evolua in compania jucatoarei cehe Klara Zakopalova favorita numarul 5 a turneului. Pentru calificarea in semifinalele competitiei Niculescu si-a sigurat un cec in valoare de 30.051 $ si 130 de puncte in clasamentul WTA.