luni, 21 ianuarie 2013

Evolutiile rugbystilor romani in campionatele straine din Europa

La sfarsitul saptamanii trecute au continuat intrecerile ligii secunde (PRO D2) de rugby din Franta cu etapa cu numarul optsprezece.
Lyon cu cei doi internationali romani pilierul Bogdan Balan titular schimbat in minutul 63 si inchizatorul din gramada Alexandru Manta rezerva a terminmat la egalitate scor 17-17(14-14) in partida sustinuta pe teren propriu in compania celor de la CA Brive Correze.
La Rochelle evoluand acasa in fata propriilor suporteri  a terminat invingatoare partida sustinta impotriva celor de la RC Narbonne cu scorul de 21-15 (13-9). La gazde internationalul roman pilierul stanga Petrisor "Pepe" Toderasc a fost titular.
Confruntare romaneasca la Oyannax unde flankerul Valentin Ursache care fost titular a jucat impotriva coechipierului sau de nationala jucatorul de linia a-II-a Laurentiu Sirbe echipierul celor de la Tarbes titular si el pe intrega durata a partidei. Dupa 80 de minute de joc victoria a revenit gazdelor cu scorul de 21-18 (8-15).