miercuri, 12 mai 2010

Divizia Nationala de rugby : RCJ Farul Constanta - Stiinta Petrosani 51-18 (13-10)

Astazi, la Constanta, pe Stadionul de rugby “Farul” echipa gazda RCJ Farul Constanta a primit replica studentilor de la Stiinta Petrosani. Aceasta partida face parte din programul etapei a-IX-a, grupa B a Diviziei Nationale de Rugby. Intalnirea dintre cele doua combatante era una fara miza dat fiind diferenta de valoare si de obiectiv . Constantenii cu biletele acontate pentru play-off iar minerii cu sanse mari de a parasi prima scena rugbystica a tarii. Asa stand lucrurile antrenorul "marinarilor" "dinamovistul" Mircea Paraschiv a odihnnit o serie de titulari in perspectiva partidei de sambata din deplasare in companei liderului grupei CSA Steaua Bucuresti introducand in teren multi jucatori tineri. Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ astfel ca debutul esete defavorabil gazdelor care se vad conduse chiar din debutul partidei cu 0-5. "Tomitanii" revin printr-un eseu marcat de fundasul Stefan Apostol iar transformarea incercarii a fost ratata de catre mijlocasul la deschidere Gabriel Bucevski scor 5-5. Bucevski a fost marea dezamagere a partidei care a ratat nu mai putin de 4 transformari. Petrosenenii nu acuza primirea eseului si se arunca in atac preluand din nou conducerea pe tabela de marcaj din nou printr-un eseu netransformat 5-10. "Delfinii" nu se lasa mai prejos si vor inscrie si ei din nou un eseu prin centrul Daniel Bejan reprofilat pentru aceasta partida in taloneur care a culcat balonul in terneul de tinta advers dupa ce a alergat aproximativ 20 de metri cu 3 adversari in spinare. Transformarea fiind ratata de Bucevski 10-10. Dupa acest debut furtunos spiritele se mai linistesc doar penalitatea din minutul 31 executata de catre Bucevski si concretizata (!?) mai tulbura din monotonia partidei. Scor 13-10. De la cabine constantenii in echipament alb cu insertii negre se intorc mult mai motivati dar si cu o garnitura schimbata in care a aparut talonerul georgian Iuri Natriashvili care a fost cel mai bun om al meciului. Astfel in minutul 42 balonul circula pe traseul georgian Iuri (Natriashvili) - Bibi (Samkharadze) - Lasha (Tavarkhiladze) ultimul care era si capitanul echipei va culca balonul in terenul petrosenean. Transformarea fiind realizata de catre internationalul roman centrul Catalin Nicolae, 20-10. Minerii nu se lasa mai prejos si in minutul 45 ca urmare a unei interceptii reusite de linia de treisferturi a oaspetilor reusesc sa inscrie al treilea eseu pentru ei dupa o cursa de 40 de metri. Transformarea fiind ratata 20-15. Dupa numai 5 minute inchizatorul gramezii constantene veteranul Onal Ageacai va culca balonul in terenul de tinata advers dupa ce s-a desprins din molul rulant cu care gazdele incercau sa penetreze apararea oaspetilor. Eseul este transformat cu siguranta de catre Catalin Nicolae scor 27-15. Cu punctul bonus in buzunar gazdele joaca mai dezinvolt si in minutul 54 Iuri Natriashvili dupa un sprint de 30 de metri si cu doi adversari in spate va reusi al cincilea eseu al gazdelor. Transformarea fiind ratata de catre Bucevski scor 32-15. Dupa acest iures al constantenilor urmeaza o perioada de acalmie intrerupta in minutul 69 de un eseu resuit de catre centrul Marian Dumitru transformarea fiind ratata de catre Bucevski scor 37-15. In minutul 74 este randul georgianului Kakhaber Uchava sa-si treaca numele in dreptul marcatorilor echpei gazde. Transformarea va fi realizata de catre fundasul Stefan Apostol scor 44-15. Doua minute mai tarziu Ageacai va marca ultimul eseu al partidei, incercare care va fi transformata de catre fundasul Stefan Apostol scor 51-15. Scorul va fi inchis in minutul 78 de catre oaspeti care vor puncta pe tabela de marcaj printr-o penalitate. Scor final RCJ Farul Constanta - Stiinta Petrosani 51-18 (13-10)

Pentru constanteni sambata urmeaza testul adevarului cand vor intalni in Ghencea vicecampioana tarii si castigatoarea Cupei Romaniei si totoadat liderului Grupei B a Diviziei Nationale de rugby. "Marinarii" au de luat o revansa dupa ce in tur, la Constanta, Steaua s-a impus, cu scorul de 30-22 (13-16), cu largul concurs al arbitrului Clapon care in repetate randuri cand gazdele erau in apropierea terenului de tinta advers scotea din maneca cate o infractiune si intorcea faza in favoarea bucurestenilor.