Totalul afișărilor de pagină

duminică, 10 iunie 2012

Liga Europeana de volei masculin : Cehia - Romania 0-3 (19-25,23-25,24-26)

Astazi, la Jablonec, in City Hall Jablonec Nad Nisou, in fata a 1.000 de spectatori, nationala de volei masculin a Romaniei a intalnit reprezentativa tarii gazda,Cehia, in cadrul celui de-al treilea turneu din cadrul grupei B a Ligii Europene de volei. Cehia s-a prezentat la aceasta partida cu a doua garnitura, prima reprezentativa jucand in aceste zile la Berlin calificarile pentru Jocurile Olimpice de la Londra.Asa stand lucrurile noul antrenor al selectionatei Romaniei, Dan Gavril, antrenorul celor de la Unic Piatra Neamt a trimis in teren urmatoarea formula de echipa : Vlad Moisa (coordonator), Florin Balhaceanu (extrema), Ciprian Matei (universal), Razvan Mihalcea (centru), Dan Borota (cap.,extrema), Mihai Gheorghita (centru) şi Mihai Maries pe postul de libero.
In primul set echilibrul se mentine pana la primul time-out tehnic cand conduc gazdele cu 8-7. Dupa timpul de odihna baietii nostrii revin puternic si vor conduce 12-8, 17-11 si 22-14 pentru ca sa incheie setul dupa 23 de minute cu scorul de 25-18.
Prima jumatate a partialului al doilea este la fel de echilibrat avantajul alternand cand de o parte cand de cealalta : 6-8, 10-9. Urmeaza din nou o desprindere din nou a voleibalistilor nostrii cu 16-12 dar cehii revin si egaleaza scorul la 19-19. Finalul setului le gaseste din nou la egalitate pe cele doua echipe care vor merge din nou cap la cap pana la 23-23.Mai experimentati jucatorii nostrii vor gestiona mult mai bine finalul de set castigandul dupa 26 d eminute d ejoc cu scorul de 25-23.
Demoralizati de modul cum au pierdut primele doua seturi voleibalistii gazda cedeaza initiativa pas cu pas cedeaza intiativa si astfel Romania va conduce cu 8-4, 16-12 si 18-13. Urmeaza o revenire spectacvuloaza a cehilor care vor egala situatia la 20-20.Finalul setului le gaseste din nou la egalitate pe cele doua echipe care vor merge din nou cap la cap pana la 23-23. L acest scor cehii vor avea si o mingie de set dar "albastrii" vor reusi sa intoarca soarta setului si sa-l castige cu scorul de 26-24 dupa 30 de minute de joc castigand astfel si meciul cu scorul de 3-0.
Voleibalistii constanteni au avut din nou probleme la serviciu unde nu mai putin de 11 s-au transformat in puncte pentru adversar in schimb blocajul si-a facut din nou datoria reusind 12 de puncte prin acest procedeu dar si 3 servicii as.
Din echipa Romaniei s-au remarcat Balhaceanu (5 atacuri, 5 blocaje si 2 asi)  si Mihalcea (8 atacuri si 4 blocaje) ambii cu 12 puncte si Matei cu 11 puncte (8 atacuri castigatoare, un as si 2 blocaje) iar la preluare procentajul cel mai bun l-au avut Borota cu 37% si liberoul Maries cu 35%.
Dupa 3 turnee Romania ocupa locul 5 (ultimul) din grupa B cu 9 puncte si setaveraj 9-20. Pe primele locuri se situeaza Turcia cu 13 puncte, Cehia 12 puncte, Olanda 11 puncte si Austria cu 9 puncte.