duminică, 10 iunie 2012

Liga Europeana de volei feminin : Spania - Romania 1-3 (25-23,19-25,14-25,21-25)

Astazi, la Budapesta, in Sport max 2 Budapesta, in fata a 100 de spectatori, nationala de volei feminin a Romaniei a intalnit reprezentativa Spaniei, in cadrul celui de-al doilea turneu din cadrul grupei B a Ligii Europene de volei. Asa stand lucrurile noul antrenor al selectionatei Romaniei, bulgarul Atanas Petrov, cel care a fost si prin curtea lui Dinamo, a trimis in teren urmatoarea formula de echipa : Daiana Muresan, Nneka Onyejekwe, Bianca Moldovan,  Daiana Carbuneanu, Irina Radu, Alexandra Kapelovies şi Ioana Pristavu pe postul de libero.
In primul set ibericele au initiativa conducand cu 10-5, 22-15 si 23-16. La acest scor romancele au o revenire spectaculoasa apropiindu-se la 24-23 dar preluarea le-a tradat in cel mai important punct al setului cedand partialul dupa 30 de minute cu scorul de 25-23.
Prima treime a partialului al doilea este echilibrata romanncele avand avantaj de un punct la primul time-out tehnic. Urmeaza o serie de 5 puncte consecutive pentru spaniole si scorul devine 12-8 in favoarea lor. La acest scor Petrov face o schimbare inspirata introducand-o in teren pe Rogojinaru in locul lui Carbunaru si vom face si noi o serie de 5 puncte consecutiv (13-12) pentru ca aceasta evolutie buna a voleilbalistelor tricolore sa duca scorul la 22-17 si apoi la 24-19 adjudecandu-si setul cu scorul de 25-19 dupa 26 de minute de joc.
In setul al treilea echilibrul se mentine pana la scorul de 3-3 cand intra la serviciu Bianca Moldovan care va duce scorul la 8-3 in favoarea Romaniei. In continuare tricolorele mentin diferenta (16-11) si chiar o maresc la 23-13 castigand setul dupa 24 d eminute cu scorul de 25-19.
Setul patru care se va dovedi si ultimul incepe cu dominarea spaniolelor care vor conduce cu 8-3 si 17-9. De aici fetele din nationala de volei a Romaniei incep cursa de urmarire apropiindu-se la 19-17 si pe fondul schimbarilor efectuate de Petrov care le-a introdus in teren pe Tataru si Cazacu in locul lui Muresan si Kapelovies. Romancele vor prelua conducerea la 21-20 si nu vor mai ceda castigand setul cu 25-21 dupa 29 de minute de joc si implicit meciul cu scorul de 3-1.
Din echipa Romaniei s-au remarcat Muresan  cu 19 puncte (15 atacuri si 4 blocaje), Onyejekwe  cu 14 puncte (5 atacuri, 3 asi si 6 blocaje) si Rogojinaru cu 10 puncte (4 atacuri castigatoare, 4 asi si 2 blocaje) iar la preluare procentajul cel mai bun l-au avut Radu cu 25% si liberoul Pristavu cu 24%.
Dupa 2 turnee Romania ocupa locul 3 in grupa A cu 9 puncte si setaveraj 10-11. Pe primele locuri se situeaza Serbia cu 18 puncte, Spania 9 puncte setaveraj 11-10 si pe ultimul loc Ungaria cu 0 puncte.