marți, 19 aprilie 2011

Dulgheru paraseste turneul de la Stuttgart inca din primul tur

La Stuttgart, in Germania, in perioada 18-24 aprilie, pe zgura, se desfasoara turneul cu denumirea"Porche Tennis Grad Prix" rezervat  fetelor cu premii totale in valoare de 721.000 $.
Romania a
fost reprezentata in  intrecerea de simplu de catre  Alexandra Dulgheru.
Dulgheru in varsta de 21 de ani, actualmente pe locul 26 in ierarhia WTA, a intalnit-o in prima runda pe slovaca Daniela Hantuchova (28 ani, locul 32 in clasamentul WTA). Dupa 97 de minute de joc victoria a revenit slovacei in doua seturi scor 7-5, 6-3.
De mentionat ca in setul 2  Dulgheru a a avut 3-2 si a a urmat la servici dar adversara sa a reusit un break alb dupa care a zburdat pana la finalul meciului pe fondul caderii psihice a Alexandrei.
Pentru participarea la aceasta competitie Alexandra Dulgheru a fost recompensata cu 4.944 $ si 1 punct WTA.