vineri, 29 aprilie 2011

Stiinta Bacau - CSV 2004 Tomis Constanta 3-1 (15-25, 25-20, 28-26,25-20)

Ieri, la Bacau, in Sala Sporturilor din localitate in cadrul derbyului etapei a-II-a a Campionatului National Divizia A1 la volei feminin, echipa gazda, Sttinta, a primit replica camioanei en titre CSV 2004 Tomis Constanta.
“Sirenele” conduse de pe margine de catre antrenorul principal Darko Zakoc si secundul Constantin Alexe, au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Diana Neaga (coordonator) - Cristina Cazacu, Elena Butnaru (centru), Zarkova, Teneva, Zakreuskaya şi Vujovic - libero .
In primul set moldovencele la iau tare pe campioane conducand cu 8-5 dupa primul time-out tehnic. Mustruluite de Darko Zakoc vor intoarce rezultatul conducand cu 16-10 si 22-11. Urmeaza o tresarire de orgoliu a gazdelor care reduc din diferenta pana la 23-15 dar setul este adjudecat te "marinare" dupa 20 de minute de joc cu scorul de 25-15.
In setul urmator constantencele se relaxeaza si pe fondul greselilor la preluare ale campionelor Stinta intra in avantaj la primul time-out tehnic cu 8-7. Tomitanele apasa pe acceleratie si conduc cu 14-11 dar din acest moment la timona se instaleaza bacaoancele care preiau conducerea cu 17-15 si 22-18. La acest scor coordonatoarea gazdelor Polishchuk se accidenteaza călcand strâmb şi suferind o entorsă la gleznă. Cu Miclea trecuta pe postul de coordonatoare gazdele castiga setul cu 25-20.
Setul doi se parea ca va fi adjudecat de catre jucatoarele de la Stiinta dupa ce la cel de-al doilea time-out tehnic conduceau cu 16-10 insa oaspetele revin spectacolos si vor avea 3 mingii de set dar pana la urma setul revine jucatoarelor din orasul lui "Bacovia" cu scorul de 28-26.
Setul al patrulea care avea sa fie si ultimul este echilibrat "sirenele" incercand sa faca ceva dar dupa ce vor conduce cu 16-15 oaspetele cedeaza initiativa cedand si setul cu scorul de 25-20 dar si meciul cu 3-1.
La gazde au mai jucat: Bogmatser, Ispas, Gavrilescu şi Trică.
In aceasta partida tomitanele au gresit cel mai mult la serviciu numai putin decat 10 dintre ele s-au transformat in puncte pentru adversarele lor dar reusind totodata si trei servicii-as.