vineri, 5 octombrie 2012

Divizia A de baschet masculin : BC Farul Constanta - CSU Ploiesti 56 - 74 (12-20, 15-11, 15-22, 14-23)

Astăzi, in Sala Sporturilor din Constanta, in fata a 300 de spectatori, Baschet Club Farul  a susţinut primul sau meci pe prima scenă a baschetului românesc după o pauză de şapte ani. Atât a trecut de la retragerea din competiţia internă a grupării de pe Litoral, la capătul unui sezon de excepţie, în care Farul antrenat de Dragan Petricevic reuşea să cucerească medalia de bronz! Adversara "marinarilor" din confruntarea de astazi a fost nimeni alta decat campioana tarii CSU Ploieşti.
Lotul Farului antrenat de catre fosta mare glorie a baschetului romanesc Costel Cernat cuprinde la ora actuală 12 jucători, dintre care şase sunt “stranieri”: patru americani (Wallace, Marquis, Booth, McFarland), un sârb (Petronic) şi un spaniol (Santana). Lor li se adaugă Minea, Olteanu, Senai, Trandafir, Stăncuţ şi Ursuleanu. Din păcate, pentru partida de astazi, Costel Cernat nu s-a putut baza pe McFarland şi Olteanu ambii fiind accidentati.
Asa stand lucrurile antrenorul gazdelor a trimis in teren urmatorul cvintet : Wallace, Marquis,Booth, Santana si Petronic.
Inceputul primului sfert este devafoarbil constantenilor care abuzeaza de aruncari de la distanta (3 puncte) avand nu mai putin de 6 asemenea aruncari din care au fost frunctificate doar 2. De altfel scorul in minutul 7 16-6 in favoarea prahovenilor spune totul. Pana la sfarsitul primului sfert gazdele reusesc sa inscrie si primul cos de la semidistanta sfertul incheindu-se cu scorul de 20-12 in favoarea studentilor.
In sfertul al doilea universitarii incep foarte puternic  astfel ca in minutul 13 conduc cu scorul de 27-12. Dupa time-outul cerut de banca tehnica farista cu Wallace in mare forma dobrogenii revin miraculos si pana la pauza diferenta s-a micsorat la doar 4 puncte scor 27-31.
Revenirea constantenilor din ultima parte a sfertului doi a fost doar un foc de paie pentru ca, campionii, pun stapanire pe joc (29-40 in minutul 23). Wallace & comp. incearca o noua revenire (38-44 in minutul 26) dar prea putin cand ai in fata pe componentii campioanei Romaniei. Ploiestenii vor mari din nou strocul 53-42 in favoarea lor dupa 3 sferturi jucate si 65 -51 in minutul 38 iar in ultimele 2 minute iese la rampa Hrgrove de la oaspeti cu 3 aruncari consecutive de 3 puncte ce au facut ca scorul final sa arate 74-56 in favoarea celor de la CSU Ploiesti.
Pentru BC Farul Constanta au punctat : Rob Wallace 22p (o aruncare de 3 puncte), Booth 14p (3x3), Mathis 10p (2x3), Stăncuţ 3p, Petronic 3p, Santana 2p, Minea 2p (a mai jucat Isleam).
Faristii au avut un procentaj de 18% (4 din 22 de aruncari) reusite la aruncarile de 3 puncte, 34% (12 din 38 de runcari) la aruncarile de 2 puncte si  74% (20 din 27) la aruncarile libere.
Constantenii au reusit 23 de recuperari din care 5 ofensive si 18 defensive au auvut 9 pase decisive si 13 mingii pierdute. Dintre remarcati Wallace a avut 6 recuperari iar Sntna 3 pase decisive.