luni, 20 decembrie 2010

Echipajul Romania 1 de bob 4 persoane condus de catre Nicolae Istrate locul 8 la Altenberg in cadrul intrecerilor din Cupa Europei la bob

Duminica la Altenberg, in Germania, au continuat intrecerile din cadrul Cupei Europei la bob, avand loc cele 2 manse ale intrecerii de bob 4 persoane la masculin.
Astfel in zona rezervata intrecerilor de bob, pe pista cu lungime de 1413,12 metri considerata ca fiind cea mi dificila pista din lume s-au desfasurat cele doua manse ale intrecerii masculine de bob 4 persoane din cadrul etapei a-VI-a Cupei Europei.
In aceasta intrecere Romania a avut doua echipaje: Romania 1 (Nicolae Istrate, Ionut Andrei, Bogdan Laurentiu Otava si Florin Cezar Craciun) si Romania 2 (Dorin Alexandru Grigore, Danut Stancu, Emilian Peptea si Florin Barcacila).
In prima mansa Romania 1 au obtinut un timp de 55,20 secunde (locul 8) avand un start de 5,45 secunde (locul 8) si dezvoltand pe traseu o viteza de 115,2 km/h a terminat runda la 0,72 secunde in spatele liderului ocupand locul 8 dupa prima mansa.
In mansa a doua sportivii nostrii au obtinut un timp de 55,54 secunde (locul 8) avand un start de 5,44 secunde (locul 9) si dezvoltand pe traseu o viteza de 114,2 km/h a terminat runda la 0,94 secunde in spatele liderului mansei.
Cu timpul total de 1:50,74 echipajul Romania 1 a terminat intrecerea pe locul 8 la 1,57 secunde distanta de echipajul leton Maskalans, Dreiskens, Zalims si Dambis castigatorii intrecerii dupa doua runde.
Romania 2 in mansa inaugurala au obtinut un timp de 55,96 secunde (locul 10) avand un start de 5,68 secunde (locul 12) si dezvoltand pe traseu o viteza de 115,2 km/h a terminat runda la 1,48 secunde.
In a doua mansa sportivii nostrii au obtinut un timp de 55,98 secunde (locul 10) avand un start de 5,62 secunde (locul 10-11) si dezvoltand pe traseu o viteza de 114,9 km/h a terminat runda la 1,38 secunde in spatele liderului mansei.
Cu timpul total de 1:51,94 echipajul Romania 2 a terminat intrecerea pe locul 10 la 2,77 secunde distanta de echipajul leton castigatorii al intrecerii dupa doua runde.
In ierarhia generala a Cupei Europei Nicolae Istrate se situeaza pe locul 10 cu 350 puncte iar Dorin Alexandru Grigore pe locul 18 cu 155 puncte.
In clasamentul Federatiei Internationale de Bob si Skeleton cel mai bine clasat este Nicolae Istrate pe locul 25 cu un total de 262 puncte.
Urmatorul roman in clasasamentul general al acestei probe este Dorin Alexandru Grigore pe locul 34 cu 139 puncte.