sâmbătă, 18 decembrie 2010

CV 2004 Tomis Constanta in CEV Cup la feminin si Unirea Dej la masculin in GM Capital Challenge Cup singurele echipe ramase in cupele europene la volei

In aceasta spatamana echipele romanesti si-au continuat aventura in cupele europene la volei masculin si feminin
Astfel, la Trentino, in fata a 2.547 de spectatori, campiona Romaniei, REMAT Zalau in cadrul etapei a patra a Champions League a fost invinsa de echipa gazda, BetClic, dupa 72 de minute de joc efectiv cu scorul de 3-0 (25-18, 25-22, 25-23).
In celalalt meci al grupei polonezii de la PGE Skra Belchatow jucand in deplasare i-au invins pe germanii de la VfB Friedrichshaffen cu scorul de 3-0 (25-22, 25-22, 25-21).
In clasament conduce PGE Skra Belchatow cu 12 puncte urmata de Trentino BetClic cu 9 puncte.La feminin Dinamo Romprest Bucuresti evoluand in Sala Polivalenta din capitala in fata a 1000 de spectatori a fost invinsa fara drept de apel cu scorul de 0-3 (12-25, 20-25, 21-25) de catre italiencele de la Scavollini Pesaro in cadrul grupei E dupa 64 de minute de joc.
In cealalta partida a grupei azerele dela Rabita Baku au dispus cu scorul de 3-0 (25-13, 25-23, 25-12) de cele de la Aluprof Bielsko-Biala.
In clasamentul grupei conduce Rabita Baku cu 10 puncte urmata de Scavollini Pesaro cu 8 puncte.
Dinamo Bucuresti, evoluand in deplasare, la Durren, in compania echipei Evivo, in mansa retur a optimilor de finala ale Cupei Confederatiei Europene de Volei masculin, a fost invinsa cu scorul de 3-0 (25-16, 25-14, 25-15). Cum in partida tur invinsesera bucurestenii cu 3-2 a fost nevoie de setul de aur castigat de germani cu scorul de 15-12.
In aceeasi competitie, dar la feminin, vicecampioana tarii formatia CV 2004 Tomis Constanta evoluand la Limassol,in fata a 500 de spectatori veniti sa-si sustina echipa favorita, a trecut dupa 56 minute de joc efectiv de cipriotele de la Anorthosis Famagusta cu scorul de 3-0 (25-7, 25-14, 25-17). Cum si in partida tur scorul a fost 3-1 pentru constantence, "sirenele" s-au calificat in faza urmatoare a CEV Cup.
In aceeasi competitie Stiinta Bacau, evoluand in deplasare, la Vilsbiburg, in compania echipei Rote Raben, in mansa retur a saisprezecimilor de finala ale Cupei Confederatiei Europene de Volei, a fost invinsa cu scorul de 3-0 (25-21, 25-23, 25-17). Cum si in partida tur invinsesera germancele cu scorul de 3-2 acestea din urma s-au calificat mai departe.
La masculin in GM Capital Challenge Cup, Unirea Dej evoluand acasa in fata a 830 de spectatori, in Sala Sporturilor "Horia Demian",in compania echipei Mladost Zagreb invins dupa 107 minute de joc cu scorul de 3-1 (25-16, 25-23, 20-25, 25-23). Cum si in partida tur castigasera ardelenii cu 3-0 acestia din urma s-au calificat astfel in runda urmatoare a competitiei.
In aceeasi competitie CVM Tomis Constanta, evoluand in deplasare, la Surgut, in fata a 2.600 de spectatori,in compania echipei gazda, Gazprom -Ugra, in mansa retur a saisprezecimilor de finala, a fost invinsa cu scorul de 3-0 (25-18, 25-16, 25-17). Cum si in partida tur invinsesera rusii cu scorul de 3-0 acestia s-au calificat mai departe.
La feminin in GM Capital Challenge Cup, SCMU Craiova evoluand acasa in fata a 280 de spectatori, in Sala Polivalenta din Drobeta Turnu Severin,in compania echipei Slovan Bratislava invins dupa 80 minute de joc cu scorul de 3-0 (26-24, 25-18, 25-21). Cum in partida tur castigasera slovacele cu 3-0 a fost nevoie de setul de aur castigat cu scorul de 15-8 de cele de la Slovan.