sâmbătă, 18 decembrie 2010

Nicolae Istrate si Florin Cezar Craciun (Romania1) locul 6 in Cupa Europei la bob 2 persoane desfasurata la Altenberg

In aceasta saptamana la Altenberg, in Germania, in cadrul Cupei Europei la bob 2 persoane au avut loc intreceri atat la masculin cat si la feminin.

Astfel in zona rezervata intrecerilor de bob, pe pista cu lungime de 1413,12 metri considerata ca fiind cea mi dificila pista din lume s-au desfasurat cele doua manse ale intrecerii masculine de bob 2 persoane din cadrul cursei a-VII-a Cupei Europei.
In aceasta intrecere Romania a avut doua echipaje: Romania 1 (Nicolae Istrate, Florin Cezar Craciun) si Romania 2 (Dorin Alexandru Grigore, Danut Stancu).
In prima mansa Romania 1 (Nicolae Istrate, Florin Cezar Craciun) au obtinut un timp de 55,99 secunde (locul 6) avand un start de 5,44 secunde (locul 5) si dezvoltand pe traseu o viteza de 112,9 km/h a terminat runda la 0,24 secunde in spatele liderului ocupand locul 6 dupa prima mansa.
In mansa a doua sportivii nostrii au obtinut un timp de 55,98 secunde (locul 6) avand un start de 5,44 secunde (locul 6) si dezvoltand pe traseu o viteza de 113,1 km/h a terminat runda la 0,50 secunde in spatele liderului mansei.
Cu timpul total de 1:52,26 echipajul Romania 1 (Nicolae Istrate, Florin Cezar Craciun) a terminat intrecerea pe locul 6 la 0,74 secunde distanta de echipajul german Francesco Friederich, Jannis Baecker castigatorii intrecerii dupa doua runde.
Romania 2 (Dorin Alexandru Grigore, Danut Stancu) in mansa inaugurala au obtinut un timp de 58,41 secunde (locul 19) avand un start de 5,79 secunde (locul 17-18) si dezvoltand pe traseu o viteza de 109,4 km/h a terminat runda la 2,66 secunde in spatele liderului ocupand locul 19 dupa prima mansa.
In a doua mansa sportivii nostrii au obtinut un timp de 58,21 secunde (locul 19) avand un start de 5,82 secunde (locul 18) si dezvoltand pe traseu o viteza de 109,4 km/h a terminat runda la 2,730 secunde in spatele liderului mansei.
Cu timpul total de 1:56,62 echipajul Romania 2 (Dorin Alexandru Grigore, Danut Stancu) a terminat intrecerea pe locul 19 la 5,39 secunde distanta de echipajul german castigatorii al intrecerii dupa doua runde.
In intrecerea similara feminina contand pentru a-VI-a etapa a Cupei Europei echipajul Romania 1 (Carmen Radenovici, Alina Vera Savin) dupa prima runda a obtinut un timp de 59,17 secunde (locul 9) avand un start de 6,42 secunde (locul 9) si dezvoltand pe traseu o viteza de 110,3 km/h a terminat runda la 1,80 secunde in spatele liderului ocupand locul 6 dupa prima mansa.
In mansa a doua sportivele noastre au obtinut un timp de 59,76 secunde (locul 9) avand un start de 6,42 secunde (locul 9) si dezvoltand pe traseu o viteza de 109,0 km/h a terminat runda la 2,01 secunde in spatele liderului mansei.
Cu timpul total de 1:58,93 echipajul Romania 1 (Carmen Radenovici, Alina Vera Savin)a terminat intrecerea pe locul 9 la 3,75 secunde distanta de echipajul german Anna Schneiderheinze, Lisette Thone castigatoarele intrecerii dupa doua runde.
Echipajul Romania 2 (Andreea Olimpia Popescu, Maria Dragan) dupa prima mansa a obtinut un timp de 1:01,40 secunde (locul 10) avand un start de 6,50 secunde (locul 10) si dezvoltand pe traseu o viteza de 107,8 km/h a terminat runda la 4,03 secunde in spatele liderului ocupand locul 10 dupa prima mansa.
In mansa a doua sportivele noastrei au obtinut un timp de 1:00,76 secunde (locul 10) avand un start de 6,47 secunde (locul 10) si dezvoltand pe traseu o viteza de 107,4 km/h a terminat runda la 2,96 secunde in spatele liderului mansei.
Cu timpul total de 2:02,11 echipajul Romania 2 (Andreea Olimpia Popescu, Maria Dragan) a terminat intrecerea pe locul 10 la 6,93 secunde distanta de echipajul german castigatoar al intrecerii dupa doua runde.