duminică, 12 decembrie 2010

Cupa Mondiala la Biatlon : Eva Tofalvi locul 32 in cursa de urmarire 10 km de la Hochfilzen (Austria)

Astazi, la Hochfilzen, in Austria, in ultima zi a intrecerilor din cadrul etapei a doua a Cupei Mondiale la biatlon editia 2010-2011 a avut loc proba de urmarire 10 km la feminin.

Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Eva Tofalvi Din cele 60 de biatloniste calificate in urma probei de 7,5 km sprint 57 au terminat cursa. Intrecerea a fost castgata de catre suedeza Helena Ekholm care a terminat intrecerea dupa 35,18 minute si cu o singura tinta ratata din cele 20 din pozitia culcat.
Singura reprezentanta a Romaniei prezenta in aceasta intrecere a fost ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 32 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc, care plecata in cursa cu pieptarul numarul 31 si cu un handicap de 2,06 minute fata de locul unu a terminat intrecerea dupa 39,45 minute pe locul 32 cu o intarziere de 4,27 minute fata de invingatoarea probei si cu 4 tinte ratatecate una la fiecare trecere prin poligon.
Cu cele 9 puncte acumulate in proba de urmarire 10 km Eva se situeaza pe locul 45 in clasamentul general al Cupei Mondiale cu un total de 22 puncte si pe locul 44 in clasamentul general al probei de urmarire cu un total de 9 puncte.
Urmatoarea etapa, a-III-a, va avea loc in perioada perioada 14-19 la Pokljuka in Slovenia.