vineri, 10 decembrie 2010

Eva Tofalvi locul 31 la Hochfilzen(Austria) in cursa de 7,5 km sprint

Astazi, la Hochfilzen, in Austria, in prima a intrecerilor din cadrul etapei a doua a Cupei Mondiale la biatlon editia 2010-2011 au avut loc probele de sprint atat la feminin cat si la masculin.

Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Luminita Piscoran, Reka Ferenz si Eva Tofalvi la feminin si Roland Gerbacea la masculin.
Din cele 96 de participante care au terminat cursa, 8 atlete au nimerit toate cele 10 de tinte printre care si castigatoarea cursei slovaca Anastasia Kuzmina care a terminat intrecerea dupa 25,30 minute.
 Prima reprezentanta a Romaniei in clasamentul final a fost ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 32 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc, care plecata in cursa cu pieptarul numarul 21 a terminat intrecerea dupa 27,36 minute pe locul 31 cu o intarziere de 2,06 minute fata de invingatoarea probei si cu o singura tinta ratata la prima trecere prin poligon.
Locul ocupat in aceasta cursa ii da dreptul sa participe duminca in cursa de 10 km urmarire.
Cu cele 10 puncte acumulate in proba de 7,5 km sprint Eva se situeaza pe locul 56 in clasamentul general al Cupei Mondiale cu un total de 13 puncte si pe locul 42 in clasamentul general al probei de sprint cu un total de 10 puncte.
Cea de-a doua biatlonista din Romania in cursa a fost braneanca Luminita Piscoran, in varsta de 22 de ani, legitimat la CSS Dinamo Brasov, pornit in cursa cu numarul 88 a terminat intrecerea prima sub linie, pe locul 61, cu 2 tinte ratate ambele din pozitia in picioare si la o distanta de 3,16 minute de castigatoarea probei.
Ultima romanca in clasamentul final al cursei a fost harghiteanca Reka Ferenz in varsta de 21 de ani, legitimata la CSS Gheorgheni, plecata in cursa cu numarul de concurs 67 a terminat intrecerea dupa 30,46 minute pe locul 90 cu o intarziere de 5,16 minute fata de invingatoarea probei si cu 3 tinte ratate (2 din pozitia culcat si una din pozitia in picioare).
In clasamentul general pe natiuni Romania se mentine pe locul 16 din 29 de tari participante cu un total de 705 de puncte.
In intrecerea similara masculina de 10 km singurul reprezentant al Romaniei la masculin rasnoveanul Roland Gerbacea in varsta de 20 de ani, legitimat la CSS Dinamo Rasnov, plecat in cursa cu pieptarul numarul 44 a terminat intrecerea dupa 33,52 minute pe locul 98, din cei 102 biatlonisti care au terminat cursa, si cu o intarziere de 5,34 minute, fata de invingatorul probei norvegianul Tarjei Boe, si cu 5 tinte ratate (2 din pozitia culcat si 3 din pozitia in picioare).
Urmatoarele intreceri se vor desfasura maine 11 decembrie cand vor intra in cursa baietii in proba de 12,5 km si fetele in proba de stafeta 4x6 km.