luni, 21 noiembrie 2011

Valentin Ursache (Aix-en-Provance) si Bogdan Leonte (CS Bourgoin-Jallieu) cate un eseu in partida Aix-en-Provance - CS Bourgoin-Jallieu 23-25 (17-13)

Sambata, intr-o partida restanta contand pentru etapa a-IX-a a PRO D2 (liga a doua franceza de rugby), pe "Stade Maurice David"  intr-o confruntare romaneasca echipa internationalilor Sergiu Ursache si Mihaita Lazar, Aix-en-Provance, a primit replica celor de la CS Bourgoin-Jallieu la care Bogdan Leonte a fost anuntat ca rezerva. Dupa 80 de minute de joc victoria a revenit oaspetilor cu scorul de 25-23 (13-17). La gazde flankerul Valentin Ursache a fost titular iar coechipierul sau de la nationala pilierul Mihaita Lazar a fost rezerva. De notat faptul ca Ursache  in varsta de 26 ani 194 cm inaltime si 125 kg  in minutul 27 la scorul de 6-3 in favoarea oaspetilor a reusit sa inscrie primul sau eseu pentru echipa la care s-a transferat. De partea cealalta Bogdan Leonte (linia a-III-a) in varsta de 25 de ani, 190 cm si 96 kg care a inceput partida ca rezerva a fost introdus in teren in repriza a doua cand a reusit in minutul 67 la scorul de 23-13 in favoarea gazdelor sa inscrie un eseu pentru echipa sa.
Dupa victoria din deplasare AS Bourgoin-Jallieu a urcat pe locul 5 cu 27 de puncte iar Aix-en-Provance a cazutpe locul 9 cu 25 de puncte.