luni, 14 noiembrie 2011

Divizia B, Seria a-II-a : CS BC Farul Constanta - CSM Focsani 96-67 (27-15, 26-16, 31-12, 22-24)

Sâmbătă, la Sala Sporturilor, si-a facut reaparitia in peisajul baschetului romanesc dupa 5 ani noua echipă de baschet a clubului spotiv Farul Constanţa. Inscrisa in editia din acest an in seria a-II-a a Diviziei B avandu-i pe banca tehnica pe fosta mare glorie a baschetului romanesc Costel Cernat secondat de Vasile Pasca "marinarii" au ca obiectiv, unul destul de indraznet dat fiind subtirimea si tineretea lotului, pentru acest an calificarea in play-offul pentru promovarea in prima divizie a tarii. Fara jucatori straini lot dupa cum prevede regulamentul de desfasurare a Diviziei B si cu doar 3 jucatori peste 25 ani  Farul a abordat partida cu CSM Focsani cu un lot in care se imbina experienta (Alexandru Olteanu si Daniel Dragus 29 ani) si tineretea (Sergiu Pop 20 de ani, George Ilie 18 ani si Bogdan Călin 16 ani). La redebut Costel Cernat a trimis in teren urmatorul "5" - Olteanu (coordonator), Grecu si Minea (extreme) si Dragus si Pop (pivoti). Constantenii incep furtunos vrand sa-i impresioneze pe cei aproximativ 400 de suporteri prezenti la partida astfel ca la jumatatea primului sfert conduceau cu 17-0.Cernat introduce rezervele astfel ca pana pa terminarea primului sfert da posibilitatea oaspetilor sa se apropie la 27-15. Aceasta partida a fost un bun prilej pentru antrenorii constantenilor de a testa diferite formule de echipa Farul incepand sfertul al doilea in formula Ionescu (coordonator), Ilie si Minea (extreme) si Dragus si Filip (pivoti).Focsaniul se apropie la 27-20 iar Cernat simtind pericoulul si reintroduce in teren titularii care fac legea iar la pauza tabela de marcaj arata scorul de 53-31 in favoarea gazdelor. In sfertul al treilea Farul ii are ca titulari in teren pe Olteanu (coordonator), Ilie si Minea (extreme) si Dragus si Pop (pivoti) si diferenta se va mari considerabil ajugandu-se la 74-43 dupa disputarea celui de-al treilea sfert. Ultimul sfert al partidei ii gaseste ca titulari in teren pe Grecu (coordonator), Ilie si Minea (extreme) si Dragus si Filip (pivoti) care vor mentine avantajul concretizat in sfertul al treilea astfel ca dupa 40 de minute Farul debuteaza cu o victorie clara fara istoric cu scor 96-67 cu CSM Focşani, în prima etapă a sezonului 2011-2012. al Diviziei B.
Pentru BC Farul au marcat: Pop 23 puncte, Drăguş şi Filip - câte 20 puncte, Minea 16 puncte, Olteanu 8 puncte (2 x 3 puncte), Ilie 7 puncte şi Călin 2puncte.