joi, 3 mai 2012

Cupa Romaniei la volei feminin : Unic Piatra Neamţ - CSV 2004 Tomis Constanta 1-3 (16-25, 19-25, 25-20, 23-25)

Astazi, la Piatra Neamt, in Sala Polivalenta din localitate, campioana Romaniei, CSV 2004 Tomis Constanta, a intalnit-o pe Unic Piatra Neamţ in a doua partida din cadrul semifinalelor Cupei Romaniei la volei feminin.In prima intalnire vicecampioanele de la Stiinta Bacau au fost invinse de catre voleibalistele de la Dinamo Bucuresti cu scorul de 3-0 (25-20, 25-17,25-21).
La oaspete doua absente de marca bulgaroaica Tsvetelina Zarkova si sarboaica Jovana Vesova plecte in Turcia cu echipele nationale pentru turneul preolimpic. In aceste conditii antrenorul principal Darko Zakoc si secundul Constantin Alexe, au aliniat la startul partidei urmatorea formula de echipa : Diana Neaga (coordonator) - Claudia Gavrilescu (centru), Elena Butnaru (centru), Cristina Cazacu (universal), Thais (universal), Katsiaryna Zakreuskaya (extrema) şi Marina Vujovic - libero.
In primul set echilibrul se mentine pana la primul time-out tehnic cand tomitanele conduc cu 8-5. Constantencele isi mareasc avantajul la 12-7, 20-14 adjudecandu-si setul cu scorul de 25-16.
Inceputul partialului al doilea apartine de acesta data nemtencelor care vor conduce cu 8-6 si 11-8 dupa care intervine din nou relaxarea sau caderea in jocul Unicului astfel ca "sirenele" vin puternic din urma si vor rasturna scorul conducand cu 15-11 Diferenta creste la 21-16 si 23-18 pentru ca si al doilea set sa revina dobrogencelor cu scorul de 25-19.
In debutul setului al treilea pietrecele conduc cu 3-0. Pe serviciul lui Neaga tomitanele revin la 6-3 dar moldovencele revin la 13-11 si 17-14 si 19-16. Gazdele prind curaj si vor cstiga setul cu scorul de 25-20.
In setul patru  tomitanele incep puternic conducand cu 7-4 si 11-5 dupa care luand piciorul de acceleratie campioanele se vad egalate la 17-17. Experienta isi spune cuvantul reusind sa se desprinda pe final la 20-17 avantaj care il va mentine pana la finalul setului inchis dupa un atac al lui Thais si castigat cu scorul de 25-23 calificandu-se astfel in finala Cupei Romaniei unde va juca impotriva lui Dinamo Bucuresti.
Pentru Tomis au mai jucat Andreea Ispas si Iulia Bogmaster.