joi, 24 februarie 2011

Velicu locul 31 dupa doua manse la Campionatul European de skeeton de la Koenigssee

La Koenigssee, in Germania au continuat intrecerile Campionatului Mondial de bob si skeleton. Astfel in zona rezervata intrecerilor de bob si skeleton, in fata a spectatorilor s-a desfasurat primele doua manse ale intrecerii masculine de skeleton. Pista de skeleton are o lungime de 1185 de metri, contine o sucesiune de 12 curbe cu o panta medie de 9,2 % si una maxima de 14%. Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de sportivul Dorin Dumitru Velicu.

Hunedoreanul Velicu in varsta de 24 de ani locul 69 in ierarhia mondiala cu un total de 204 puncte in prima mansa sportivul a obtinut un timp de 55,13 secunde (locul 34) avand un start de 4,94 secunde (locul 24) si dezvoltand pe traseu o viteza de 87,13 km/h a terminat runda pe locul 34 (ultimul) la 3,95 secunde in spatele liderului.In mansa secunda Velicu a obtinut timpul de 52,55 secunde (locul 25) avand un start de 4,86 secunde (locul 20) si dezvoltand pe traseu o viteza de 100,7 km/h a terminat runda la 1,88 secunde castigatorului mansei.Astfel, cu timpul total 1:47,68 obtinut dupa cele 2 manse de Dorin Dumitru Velicu se afla pe locul 31 (din 34 de participanti) la o distanta de 5,83 secunde de letonul Martins Dukurs liderul intrecerii dupa doua manse.