marți, 22 februarie 2011

Roland Gerbacea locul 30 in proba de 10 km individual la Val Ridanna in Italia

Ieri, la Val Ridanna, in Italia, in prima zi a intrecerilor din cadrul Campionatului European de biatlon editia 2010-2011 a avut loc proba individuala  de 10 km la masculin.
Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Roland Gerbacea si Remus Faur.
Din cei 71 de biatloniste inscrisi la startul probei de 10 km indivIdual 65 au terminat cursa.
Intrecerea a fost castigata de catre ucrainianul Artem Prym care a terminat intrecerea dupa 58,53 minute si cu o singura tinta ratata din cele 20, la a doua trecere prin poligon, din pozitia in picioare.
Primul reprezentant al Romaniei care a terminat cursa rasnoveanul Roland Gerbacea in varsta de 20 de ani, legitimat la CSS Dinamo Rasnov, plecat in cursa cu pieptarul numarul 23 a terminat intrecerea dupa 1:04,22 minute pe locul 20, cu o intarziere de 5,29 minute, fata de invingatorul probei  si cu o singura tinta ratata din pozitia in picioare).
Al doilea roman in clasamentul general Remus Faur, in varsta de 21 de ani, legitimat la CSS Dinamo Rasnov, pornit in cursa cu numarul 37 a terminat intrecerea pe locul 54 cu 3 tinte ratate ( una din poziita culcat si 2 din pozitia in picioare) si la o distanta de 9,12 minute de castigatorul probei.