duminică, 14 noiembrie 2010

Tomisul a debutat cu un egal obtinut in deplasare la Madeira in Cupa Cupelor la handbal feminin

Ieri, la Madeira, in Portugalia, in sala Pavilhao Gimnodesportivo Funchal, in prezenta a 500 de spectatori, in cadrul turului III al Cupei Cupelor la handbal feminin, echipa gazda Andebol SAD a primit replica celor de la CS Tomis Constanta. Dupa 60 de minute de joc partida s-a terminat la egalitate scor 27-27 (14-13).

Pentru Madeira au punctat Aguiar 7 goluri, Sousa 6, Andrade 5, Alves si Tavares cate 3, Abreu 2 si Andrade 1 gol.
Pentru Tomis au marcat Aneta Barcan-Gheorghe si Andrea Talvac 6 goluri, Cristina Zamfir 5, Loredana Mateescu si Rusu cate 3 goluri, Mihaela Paraianu si Mirela Patru cate 2 goluri.
Gazdele au beneficiat 4 lovituri de la 7 metri 3 fiind transformate iar Tomisul a avut 3 aruncari toate transformate.
Portughezele au fost sanctionate cu 2 cartonase galbene si 5 eliminari iar constantencele cu 2 cartonase galbene si 4 eliminari de 2 minute.
Partida a fost arbitrata de cuplul olandez Carla van Dijk - Yvonne Wijtenberg iar observator din partea Federatiei Europene de Handbal a fost delegat francezul Michel Dockviller.
Partida retur se va desfasura pe 21 noiembrie la Constanta in Sala Sporturilor din localitate.