joi, 18 noiembrie 2010

CVM Tomis Constanta debut cu stangul in Cupa Confederatiei Europene de Volei

La mijlocul acestei saptamani echipele romanesti ramase au debutat in cupele europene la volei masculin.
Astfel, la Zalau, in Sala Sporturilor din localitate, in fata a 1.100 de spectatori, campiona Romaniei, REMAT Zalau si-a facut debutul in Champions League. In prima partida a grupei D ardelenii au primit replica polonezilor de la PGE Skra Belchatow. Dupa 91 de minute de joc efectiv victoria a revenit oaspetilor, dupa cum era de asteptat, cu scorul de 3-0 (25-23, 25-21, 25-18).
In celalalt meci al grupei italienii de la  Trentino BetClic i-au invins pe germanii de la VfB Friedrichshafen cu scorul de 3-2 (18-25, 25-18, 23-25, 25-22,15-10).
In CEV Cup vicecampioana tarii si castigatoarea Cupei Romaniei formatia CVM Tomis Constanta evoluand la Berlin in fata a 1.028 de spectatori veniti sa-si sustina echipa favorita, in  Sporthalle Charlottenburg a fost intrecuta dupa 80 minute de joc efectiv de germanii de la SCC Berlin cu scorul de 3-0 (25-21, 25-13, 25-16).
In aceeasi competitie Dinamo Bucuresti, evoluand un deplasare, in Slovenia, in compania echipei  Sportna Dvorana KANAL, in fata a 200 de spectatori, in mansa tur a saisprezecimilor de finala ale Cupei Confederatiei Europene de Volei a fost invinsa cu scorul de 3-2 (22-25, 25-22, 21-25, 27-25, 17-15) de echipa gazda dupa 130 de minute.
La masculin in GM Capital Challenge Cup, Unirea Dej evoluand la Humenn, in fata a 900 de spectatori, in compania echipei Chemes a  fost intrecuta dupa 116 minute de joc cu scorul de 3-1 (25-20, 22-25, 25-20, 25-20) de echipa gazda.