Totalul afișărilor de pagină

duminică, 28 noiembrie 2010

Evolutille echipelor romanesti in cupele europene la volei feminin si masculin

La mijlocul acestei saptamani echipele romanesti ramase au debutat in cupele europene la volei masculin. Astfel, la Friedrichshafen, in Sala Sporturilor din localitate, in fata a 2.200 de spectatori, campiona Romaniei, REMAT Zalau in cadrul etapei a doua a Champions League a fost invinsa de echipa gazda, VFB, dupa 95 de minute de joc efectiv cu scorul de 3-1 (23-25, 25-19, 25-15, 25-11). In celalalt meci al grupei polonezii de la PGE Skra Belchatow jucand acasa i-au invins pe italienii de la Trentino BetClic cu scorul de 3-0 (31-29, 25-18, 25-22). In clasament conduce PGE Skra Belchatow cu 6 puncte urmata de Friedrichshafen cu 5 puncte.

La feminin Dinamo Romprest Bucuresti evoluand in sala proprie in fata a 2000 de spectatori a fost invinsa fara drept de apel cu scorul de 3-0 (18-25, 22-25, 20-25) de catre azerele de la Rabit Baku in cadrul grupei E dupa 78 de minute de joc. In cealalta partida a grupei italiencele de la Scavolini Pesaro au dispus cu scorul de 3-2 (23-25, 25-22, 25-20, 19-25, 15-12) pe cele de la Aluprof Bielsko-Biala.
In CEV Cup vicecampioana tarii si castigatoarea Cupei Romaniei formatia CVM Tomis Constanta evoluand in fata a 900 de spectatori veniti sa-si sustina echipa favorita, in Sala Sporturilor din localitate a fost intrecuta dupa 75 minute de joc efectiv de germanii de la SCC Berlin cu scorul de 3-0 (25-22, 25-15, 25-16). Cum si in partida tur scorul a fost 3-0 pentru germani, "marinarii" au fost eliminati din CEV Cup urmand a-si continua periplul european in Challenge Cup.In aceeasi competitie Dinamo Baumit Bucuresti, evoluand acasa, in Sala Lucian Grigorescu, in compania echipei Sportna Dvorana KANAL, in mansa retur a saisprezecimilor de finala ale Cupei Confederatiei Europene de Volei, a invins cu scorul de 3-0 (25-19, 25-17, 25-14). Cum in partida tur invinsesera slovenii cu 3-2 a fost nevoie de setul de aur castigat de dinamovisti cu scorul de 15-12 calificandu-se in optimi.La masculin in GM Capital Challenge Cup, Unirea Dej evoluand acasa in fata a 830 de spectatori, in compania echipei Chemes Humen a&nbs p;invins dupa 77 minute de joc cu scorul de 3-0 (25-20, 25-15, 25-20). Cum in partida tur castigasera slovaci cu 3-1 a fost nevoie de setul "de aur' castigat de ardeleni cu scorul de 15-13 calificandu-se astfel in runda urmatoare a competitiei