duminică, 9 octombrie 2011

CVM Tomis Constanta - Stiinta Explorari Baia Mare 3-2 (33-35, 25-18,25-17,22-25,15-5) in Divizia A1 la volei masculin

Campionatul National Divizia A1 la volei masculin : CVM Tomis Constanta - Stiinta Explorari Baia Mare 3-2 (33-35,25-18,25-17,22-25,15-5)
Astazi in Sala Sporturilor din Constanta in cadrul etapei a doua a Campionatului National Divizia A1 la volei masculin, echipa gazda, CVM Tomis a primit replica vicecampioanei Stiinta Explorari Baia Mare.
“Marinarii" condusi de pe margine de un nou cuplu de antrenori bulgarii Martin Stoev şi Victor Karagyozov au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Juan Carlos Blanco (coordonator), Philip Maiyo (universal), Kostadin Stoykov (extrema), Florin Voinea (extrema), Fabian Birău (centru), Radu Began (capitan,centru) şi Joel Silva (libero).
Tomitanii aveau de luat o revansa dupa ce in sezonul trecut maramuresenii i-au oprit pe constanteni din drumul lor catre finala campionatului.
Primul set este foarte echilibrat avantajul alternand cand de parte cand de cealalta astfel a fost 6-8 dupa primul time-out tehnic apoi 16-13 la cel de-al doilea timeout, 20-17 pentru ca prima mingie de set s-o inregistram in dreptul baimarenilor 24-23. De aici si pana la finalul setului 35-33 pentru Stiinta Explorari dupa 31 de minute de joc fiecare echipa a avut in mai multe randuri sansa de a inchide setul dar nu a reusit.
Partialul al doilea este dominat de constanteni care au condus ostilitatile pe tot parcursul setului 8-5, 16-13, 22-16 si 25-18 dupa 18 minute de joc.
Setului al treilea a avut o desfasurare similara cu cel anterior "marinarii" conducand cu 8-5, 12-7 adjudecandu-si setul cu scorul de 25-17 dupa 17 minute de joc.
Se parea ca oaspetii au depus armele si dobrogenii vor castiga toate cele 3 puncte puse in joc. Relaxandu-se prea devreme gazdele au dat posibilitatea ardelenilor sa conduca cu 8-4, 16-14 si 24-19. O tresarire de orgoliu o facut ca scorul sa fie 24-22 dar baimarenii vor inchide tabela cu scorul de 25-22 dupa 23 de minute de joc.
Constienti de faptul ca pot scapa victoria printre degete constantenii vor conduce cu 4-2, 7-si 8-5 tiebreak. De aici intra in scena universalul kenyan Philip Maiyo care a stat la serviciu pana cand s-a incheiat setul (15-5) reusind o serie impresionanta de servicii castigatoare dar si atunci cand serviciul a fost mai slab atacurile sale devastatoare au ravasit apararea baimareana care pana atunci facuse fata cu succes atacurilor gazdelor.
Pentru CVM Tomis Constanta au mai jucat Andrei Spanu, Dragos Pavel si Mark Plotyczer.
In aceasta partida punctul slab al constantenilor a fost blocajul care a functionat doar in ultimul set in rest maramuresenii nu au intampinat greutati in a ataca reduta dobrogeana.